Türkiye'de katı atık yönetiminde yerel yönetimlerin rolü;Antalya Muratpaşa Belediyesi örneği
Role of local goverments in management of solid waste in Turkey, the example of Municipalty of of Antalya Muratpaşa
  1. Tez No: 604799
  2. Yazar: AYTAÇ AKMEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKUDAN DERNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yerel Yönetimler; ülke yönetiminin halka en yakın noktasında bulunması nedeniyle her zaman önemini korumuştur. Mahalli seviyede yaşayan halkın ortak ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemli görevleri bulunan bu birimlerin çevre ve kentleşmeden kaynaklanan sorunlar karşısında ilk muhataplar arasında yerini muhafaza etmektedir. Çevre ve kentleşme kaynaklı kirleticilerin oluşumunda ve bu kirleticilerle mücadele konusunda yerel yönetimlere büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Çevre sorunlarının ortaya çıktığı kaynakta çözülmesi gerektiği anlayışı yerel yönetimlerin bu alandaki sorumluluğunu ve önemini artırmaktadır. Yerel yönetimler halkın ortak ihtiyaçlarının giderildiği kamu kuruluşları olmalarından dolayı, öncelikle yerel düzeyde ortaya çıkan çevre sorunlarının çözümünde etkili ve sorumlu olmaktadır. Bu çalışmada geçte olsa farkına vardığımız veya varmak zorunda kaldığımız çevre sorunlarına karşı yerel yönetimlerin yürüttüğü çalışmaların hukuki sorumluluklar bazında ve proje bazında yürüttüğü çalışmalar araştırılacak ve Muratpaşa özelinde Türkiye'de bir ilk olan Çevreci Komşu Kart projesinin adımları ve bu projenin hem vatandaşlar hem de çevre adına yaratmış olduğu etki incelenecektir. Bu sayede yerel yönetimlerin çevre konusunda yapabilecekleri çalışmalara bir ışık tutabilme amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Local administrations have olways been an important factor because it's the closest point to the folk. They keep their important position in regards to supply local people's need in first place. They have great responsibilities as struggle the defile that orginating from urbanization and it's source wich is called defilers. Consept of immediate solution to this problems increase this administrations's importance. Because of the responined sibility of supplying the needs of local people, they are efficient and responsible in solving environmental problems. In this project, In this work, projects, wich is dealing with environmental issues, running by local governments will be examinated in regards of juridical responsibilities and steps of projeckt of Çevreci Komşu Kart, wich is new concept to Turkey, and this project's impac on environment and people will be examined either. therefore, what can be done by local government againts environmental issues will be observed.