Erkek dergilerinde erkeklik temsili: Men's Health ve Men's Fitness dergilerinde erkek bedeninin inşası
Representation of masculinity in men's magazines: Construction of the male body in Men's Health and Men's Fitness magazines
- Tez No: 604798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dergiler, medyanın diğer mecralarında olduğu gibi egemen söylemlerin yer aldığı ve ideolojilerin yeniden üretildiği haber alma araçları haline gelmiştir. Özellikle günümüzde oldukça yaygın olarak yayın yapmakta olan erkek yaşam dergileri; erkek bireylerin idealize edildiği, bu bireylere belirli toplumsal ve sosyal normların yüklendiği ortamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkek dergilerinde inşa edilen söylemin incelenmesi, hangi bireylerin öteki olarak sunulduğu, hangilerinin ise ideal birey olarak sunulduğunu saptamak açısından önem taşımaktadır.Bu çalışmada idealize edilen erkeklik kavramının ve erkek bedeninin, erkek dergilerinde nasıl temsil edildiğini ortaya koymak amacıyla araştırmanın örneklemi olan Men's Health ve Men's Fitness dergilerine ait toplam 6 sayı incelenmiştir.Sözü edilen dergilerde yer alan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen fitness, bakım, stil, sağlık ve beslenme haberleri Teun A. Van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi modeli kullanılarak incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre tıpkı kadın dergilerinde olduğu gibi erkek dergilerinde de okuyuculara nasıl giyinmeleri, nasıl bir vücuda sahip olmaları gerektiği ve nasıl alışveriş etmeleri gerektiği söylemler aracılığıyla aktarılmaktadır. Her iki dergide de, erkek bedeni idealize edilerek sunulmaktadır ve erkek bireyler söylemler aracılığıyla ötekileştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
As is the case with the other media channels, magazines have come to be the means of mass communication where dominant discourses continue their existence and certain ideologies are reproduced. We can also discern this in men's lifestyle magazines, which are platforms widely published especially in the modern era, idealizing male individuals and assigning specific social norms to them. Therefore, it is of vital importance to examine the discourse constructed by men's magazines in order to identify the individuals who are represented as“the others”and those who are represented as the ideal individuals. In this work, a total of six issues of Men's Health and Men's Fitness Magazines are examined as samples of this research to propound how the idealized concept of masculinity and male body are represented. Selected from the aforementioned magazines by the purposeful sampling technique, the news concerning fitness, self-care, style, health, and nutrition are scrutinized in the light of Teun A. Van Dijk's critical discourse analysis model. According to the findings of this research, these magazines convey messages regarding the way men should dress, shop, and have a body to their readers through discourses, just like their counterparts aiming at women. Both of the said magazines present idealized versions of the male body, and marginalize male individuals via discourses.