Türkiye havacılık sektöründe beyaz yakalıların örgütsel bağlılıklarını etkileyen faktörlere ilişkin bir araştırma
A research on factors influencing the organizational commitment of white collar employees in aviation sector of Turkey
  1. Tez No: 604802
  2. Yazar: OBEN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JANSET AYTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hayatımızın her alanında var olan örgütlerin işleyişi ve katma değeri yüksek çıktılar üretmesiyle ilgili olarak insan faktörünün önemi yadsınamayacak bir noktaya gelmiştir. Günümüzde teknik imkânları birbirine benzer olan işletmelerin ancak kaliteli insan kaynağıyla farklılık yaratmaları mümkündür. İnsan faktörünün öneminin artması örgütsel bağlılık kavramına yönelik çalışmaların artması sonucunu doğurmuştur. Havacılık sektörü, yapısı itibariyle teknolojik gelişmeyle paralellik gösteren sektörlerden biridir. Günümüz dünyasında her alanda artan rekabetin getirdiği az zamanda çok iş yapma zorunluluğu sektörün önemini daha da arttırmaktadır. Türkiye'de ve dünyada her geçen yıl cirosunu artıran sektör ülke ekonomilerinde önemli bir paya sahip olmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de sivil havacılığı düzenleyen kurumlarda ve özel havayolu işletmelerinde çalışan beyaz yakalı personelin örgütsel bağlılık düzeylerine etki ettiği düşünülen bazı faktörlerin etki düzeylerini tespit etmektir. Bunun için, beyaz yakalı personelin bağlılık düzeylerinin, onların cinsiyeti, yaşı, eğitim düzeyi, kurumda çalıştığı süre, aynı sektörde çalışma durumu ve yöneticilik görevine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Nicel bir araştırma tasarımı ile yürütülen çalışmanın örneklemini merkezleri İstanbul'da bulunan iki havacılık sektörü kurumunun beyaz yakalı çalışanları oluşturmaktadır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programından faydalanılarak analiz edilmiştir. Edinilen bulgular yorumlanarak ele alınan değişkenlerin çalışanların bağlılıklarına etki edip etmediği yönünde çıkarımlar yapılmıştır. Buna göre yaş, eğitim düzeyi ve kurumda çalışma süresi değişkenleri ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of the human factor has reached an undeniable point regarding the functioning of organizations that exist in all areas of our lives and producing high value-added outputs. Nowadays, it is possible for enterprises whose technical facilities are similar to create difference only with high quality human resources. The increase in the importance of the human factor has resulted in the increase of studies on the concept of organizational commitment. Aviation sector is one of the sectors that is in parallel with technological development in terms of its structure. In today's world, the necessity of doing more work in less time due to increasing competition in every field increases the importance of the sector. The aim of this study is to identify the factors effecting the organizational commitment level of the aviation sector employees in Turkey. For this purpose, it has been tried to determine whether the commitment levels of the white collar employees differ depending on their gender, age, education level, working time in the institution, working status in the same sector and managerial duties. The sample of the study, which was conducted with a quantitative research design, consists of the white-collar employees of two aviation sector organizations whose centers are located in Istanbul. The collected data were analyzed using SPSS 22 program. According to the findings there is a significant relationship between organizational commitment and age, education level and working time variables.