Mikrokapsüllenmiş ve mikrokapsüllenmemiş çinko sülfat preparatlarından salınan çinkonun çözünmesi ve bioyararlanım etki süresinin incelenmesi
- Tez No: 60482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Özel bir paketleme şekli olarak da düşünülen mikrokap- süller, adxndan da anlaşılacağı üzere, çok küçük (kaplı par- tiküller) kapsüllerdir. Yapı, çekirdek olarak isimlendirilen aktif içerik ve onu koruyan bir çeperden meydana gelir. Çe perden içeriğin açığa çıkması tamamiyle difüzyon olayının kontrolü altındadır. Mikrokapsülleme bugün ilaç sanayinden gıdaya, tarım sanayinden yakıta kadar çok geniş bir alana uygulanabilmekte dir. Bu çalışmanın teorik kısmında mikrokapsülleme ve tek nikleri, çekirdek madde olarak kullanılan çinko sülfatın fi ziksel, kimyasal, farmakolojik ve biokimyasal özellikleri ele alınmıştır. Deneysel kısmında ise mikrokapsülleme tekniğinin, tedavide kullanılan ve bu çalışmada etken madde görevini üst lenen çinko sülfata uygulanabilirliği araştırılmıştır. Tüm bulgular gözönünde bulundurulduğunda, mikrokapsül- lenmiş çinko sülfat preparatları kullanıldığı zaman mikrokap- süllenmemişlere göre daha geç emilim üst düzeyine erişildiği, buna kargılık yine mikrokapsüllenmemişlere göre daha uzun sü rede açlık düzeyine inildiği görülmüştür. Değişik çekirdek: çeper oranlı mikrokapsüllenmiş çinko sülfat preparatları kul lanıldığında ise 1:2 çekirdek: çeper oranlı mikrokapsüller ile 1:1 çekirdek: çeper oranlılara göre, hem üst düzeye daha geç- 99 - erişilmiş hem de 9. saatte bile açlxk düzeyinden daha yüksek bir plazma düzeyinin sürmekte olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlardan, çalxşmamxzda çinko sülfat mikrokapsül- lerinin mikrokapsüllenmemiş şekle göre, mikrokapsüller ara sında da bir değerlendirme yapxlxrsa 1:2 çekirdek:çeper ora nındaki mikrokapsüllerin 1:1 çekirdek: çeper oranxndakilere göre anacımıza en uygun sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 100 - SUMMARY Microcapsules which are special kind of containers as the name associates are very small coated particles (capsules). Their structure consist of an active material which is called“core”and a protective“sail”. Emission of the active material from wall is entirely controlled by diffusion mechanism. Microencapsulation technique is used in a number of industry such as drug, food, agriculture and fuel industry. In the theoretical part of this thesis, physical, chemical, pharmacological and biochemical characteristics of zinc sulfate which was used as core material for micro encapsulation was studied. For the experimental part, possibilities of microencapsulation of zinc sulfate which is active material for treatment was investigated. It was seen that a longer period of time was necessary in order to reach to a maximum absorbstion level and fasting level if microencapsulated zinc sulfate was used instead of non-microencapsulated zinc sulfate. If microencapsulated zinc sulfate with 1:1 and 1:2 core:wall ratio was compared, the maximum absorption level was attained in a longer period of time and a higher level of fasting plasma value was abserved in ninth hours with microencapsules of 1:2 core:wall ratio.- 101 - It was concluded that the microencapsulated zinc sulf ateespecially core:wall ratio 1:2 gave the most suitable results for our purpose comparing to non-microencapsulated zinc sulfate and microencapsulated zinc sulfate with 1:1 core:wall ratio. mm.