Semen incelenmesinde kullanılan parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 60481
  2. Yazar: M. ERTAN KERVANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERBENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET tnsan sperması ile spermatozoon incelemelerinde kullanı lan parametrelerin değerlendirilmesi için 9 fertil 25 infer- til kişinin spermaları incelendi. Çeşitli araştırma paramet releri açısından yapılan değerlendirmeler aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. 1-Bir vaka hariç diğerlerinde ilk on dakikada likeifikas- yon oldu. 2-Sperma muhafaza kabı olarak cam, polipropilen, polietilen kullanıldı. Hareketli sperm oranları derişik zamanlarda üç kapta da değerlendirildi. Polietilenin sperma muhafazası için uygun olmadığı gözlendi. 3-Hareketli spermatozoon oranının tayini için zamanlı fo- toQraflama ve direkt gözleme metodları uygulandı. Zamanlı fo- toQraf lamanın zor fakat objektif bir metod oldu 000 un altxn- da bir vaka bulundu. 7-Sperma morfolojisi için hematoksilen-eozin ve Papanico laou boyamalarx yapıldı. Papanicolaou boyamasının daha iyi neticeler verdiQi gözlendi. 8-Antisperm antikor araştırmaları için mikrosperm immobi- zasyon testi uygulandı. Bir vakada semen ve serumda antisperm antikor bulundu. 9-Elektron mikroskopik incelemelerde spermatozoon bas bölgesinde akrozomal membranda düzensizlikler ve kaçaklar ile boyun bölgesi ve serbest olarak spermada daQinik mukopl asmaya benzer yapılar gözlendi. Sonuç olarak: Sperma ve spermatozoon değerlendirmelerin de ve infertilite araştırmalarında özellikle spermanın elek tron mikroskopik incelemesine de yer verilmesi gerektiği ka nısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, semens of 9 fertile 25 infertile patients were investigated to evaluate the parameters used for the in vestigations of human semens and spermatozoon. Our findings and results by means of different research parameters are sum marized as follows: 1-In all cases, except one, liquefaction was observed in 10 minutes. 2-Glass, polypropylene, polyethylene were used as sperms containers. In different time intervals, motile spermatozoon rates were investigated in each container. Polyethylene con tainer was not convenient for sperm conservation. 3-Direct observation and multiple exposure photography methods were applied to determine the rate of motile sperma tozoon. It was concluded that while the multipl exposure pho tography was a dif f icuilty,ybut an objective method. The di rect observation method was an easy but with high risk of er - ror. 4-Eosin Yellow and Eosin Nigrosine technics were applied to determine the vital spermatozoon rate in the semen. It was found that phosphate-buffered ( ph 7.4) 7. 0.5 Eozin Yellow ga ve the best results.- 44 5-According our results Thyroide, Baker and Joel media could be used for revitalization procedures. 6-In Acridin Orange DNA denaturation test, the number of spermatozoon resistant to denaturation per 1 milliliter was found less than 50 000 000 only in one case. 7-Hematoxy 1 in-Eozin and Papanicolaou dyes were used to investigate the sperm morphology. Best resuts were obtained with Papanicolaou staining. 8- Micro-sperm immobilisation test was applied for anti- sperm antibody detection. In one case, antisperm antibody was found both in serum and semen. 9- In electron microscopical investigations, some disor ders in acrosomal structure of the head region of the sperma tozoon, In addition mycoplasma- like particules attached to the neck region of the spermatozoon and free particules which were dispersed in the semen were observed as well. As a result, it order to evaluate of the semen and spermatozoon i t. : 'is concluded -tha fc -electron microscope cal investigation was the most valuable parameter to evaluation of the semen and to reveal the causes of infertility