Klasik Türk şiirinde rind algısı üzerine eleştirel bir bakış
A critical outlook on the perception of recluse inclassical Turkish poetry
- Tez No: 604842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 482
Özet
Dîvân edebiyatı ve Dinî-tasavvufî Türk edebiyatı kadrosunun temel şahsiyetleri arasında sevgili, âşık, rind, zâhid ve rakip bulunmaktadır. Mutasavvıf ve dîvân şâirleri rindi; samimi, dürüst, hoşgörü sahibi, gönlü temiz, aşk ateşiyle yanan ve kuvvetini aşktan alan, en büyük nimeti gönül zenginliğinde bulan bir tip olarak tasvir etmektedir. Mutasavvıflar ve dîvân şâirlerindeki rind tipi algısının mukayeseli olarak incelendiği bu çalışmada, on mutasavvıf ve on iki dîvân şâirinin dîvânları esas alınarak rind kavramının karşılandığı anlam üzerinde duruldu. Rind tipinin edebi metinlere yansıyan özelliklerinin neredeyse var olan tüm yönleriyle ve de benzer ve farklı taraflarıyla ele alınarak, dîvânlardan örneklerle tespit edilip konularına göre tasnif ve tahlil edildi. Araştırmamız, rindliğin ortaya çıkışı ve rindin geniş bir tanıtımının yapıldığı giriş bölümü ile rindin dîvânlarda ele alınış yönlerinin sınıflandırıldığı sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, edebî metinlerde rind; ikinci bölüm, rindin kıyafetleri, eşyâları ve görünüş olarak tasviri; üçüncü bölüm, ilim; dördüncü bölüm, tasavvufî makam ve hâllere ayrılarak rindin dîvânlara yansıyan yönleri değerlendirildi. Diğer dört bölümde ise, rinde isnâd edilen sıfatlar çerçevesinde, onun fikir, söz, sohbet ve nasihatları hakkında yorumlar ve mekân tasvirleri ile rindin teşbih edildiği muhtelif unsurlar ve rindliğin dîvân ve mutasavvıf şâirlerin varlığındaki yeri ve anlamı yer almaktadır. Bu çalışmanın, Klâsik Türk şiirindeki rind tipini kapsamlı olarak tanıtmak ve rindin âşık tipini bünyesi içerisine alması ve de şâirin kendisinin de rind olmasının önemini ortaya koyması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fundamental characters in religious-mystical Turkish literature and divan literature consist of a darling, an admirer, an recluse, an ascetic and an rival. Sufi and Divan poets characterise recluse as a sincere, honest, tolerant, clean-hearted, burning in the flames of love, receiving its strength from love and as a type that finds the greatest blessing in a heartfelt richness. This study will examine the perception of recluse by Sufi and Divan poets in a comparative way, through using literary texts of ten Sufi poets and twelve Divan poets. As a result, it will reveal the meanings arisen from the concept of recluse and the reflection of recluse in literary texts, in all its aspects ans also similar and different aspects. This will be developed by the use of depth examples from classical Turkish poetry to classify and analyse the determined topics. Our research consists of eight chapters, in which the beginning chapter will discover the emergence of recluse, its broad introduction, with regards to the ways recluse has been classified by Divans. The first chapter will explore recluse in literary texts; the second chapter, the description of recluse's dress, property and appearance; the third chapter, knowledge; the forth chapter, the evaluation of recluse's reflective aspects, by separating its meaning from the Sufi authorities. The other four chapters are based on titles attributed to recluse and discussions on the comments, its ideas, statement, conversation and advice descriptions of space and location with various elements resembling recluse and place and meaning of recluse among the Divan and Sufi poets.