Darbe ve din (Cumhuriyet Dönemi örneği)
Coup and religion (Republican Period example)
- Tez No: 604843
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Toplum, karşılıklı etki ve tepkiler bütünüdür. Bu bakımdan dinin, birçok alanla münasebeti bulunmaktadır. Bunlar, din sosyolojisinin ana konuları arasında yerini almaktadır. Söz konusu münasebetlerden biri de siyasettir. Türkiye bağlamında din-siyaset ilişkisini incelemek, Türk toplumunun belli dönemlerde kırılma noktasını oluşturan darbelerin etraflıca bilinmesini gerekli kılmaktadır. Cumhuriyet dönemi toplumsal, dinî ve siyasî yaşamda darbeler, önemli bir yer tutmaktadır. Çalışma, darbelerin din boyutunu ele almaktadır. Cumhuriyet dönemi darbe ve darbe girişimlerini analiz edebilmek, dönemin sosyal ve din konjonktürünü bilmeyi gerekli kılmaktadır. Cumhuriyet döneminde gerçekleşen darbeler, dini ve toplumsal hayat üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak önemli ve kalıcı etkiler bırakmıştır. Darbelerin sosyal ve dinî etkisinin dışında siyasî, kültürel, ekonomik, eğitimsel vb. birçok farklı boyutta da etkili olduğu bilinmektedir. Ancak incelemenin konusu gereği darbelerin sadece toplumun din boyutundaki etki ve tepkileri üzerinde durulacaktır. Bu çalışma, Cumhuriyet dönemindeki darbe ve darbe girişimlerini sosyolojik bir perspektifle ele almakta ve darbelerin din boyutunu ortaya koyma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Society is a set of mutual effects and reactions. İn this respect, religion has many relations. These are among the main topics of sociology of religion. One of these relations is politics. Examine the relationship between religion and politics in the context of Turkey, it makes it necessary to know the coups that constitute the breaking point of Turkish society in certain periods. The coups have an important place in the social, religious and political life of the republican period. The Study deals with the religious dimension of the coups. To be able to analyze the coup and coup attempts in the republican period, it is necessary to know the social and religious conjuncture of the period. The coups that during the republican period had significant and lasting effects directly or indirectly on religious and social life has left. Apart from the social and religious influence of coups, political, cultural, economic, educational, etc. it is known to be effective in many different dimension. However, according to the subject of the study, only the effects and reactions of the coups on the religious dimension of the society will be emphasized. This study deals with the coup and attempts in the republican period with a sociological perspective and aims to reveal the religious dimension of the coups.