Konut değerleme ve konut değerlerini etkileyen faktörlerin coğrafi bilgi sistemi ve regresyon analizi yöntemleriyle incelenmesi
Residential valuation and examining the factors affecting residential property values by geographical i̇nformation systems and regression analysis methods
  1. Tez No: 604852
  2. Yazar: MEVLÜT BİLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, Science and Technology, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yöntemlerinin temelinde kıyaslamanın yer aldığı değerleme kavramı ve değerleme mesleğinin Türkiye'de profesyonel olarak uygulandığı dönemin çok kısa olduğu ve özellikle ülkemizde bu mesleğin yaşının çok genç olduğunu söylemek mümkündür. Sistematize edilmiş ampirik yönemler ya da aslen ekonomi ve finans biliminin alanına giren gelirlerin bugüne indirgenmesi yöntemleriyle gerçekleştirilen değerleme çalışmalarının nasıl otomatize edilebileceği ve değerlerin doğru bir şekilde tahmin edilebilmesi konusu yaklaşık 50 yıldır dünyada deneylere ve araştırmalara konu olmuş, gelişen teknolojiyle ve istatistiken anlamlı bir havuz oluşturacak verilerin sayısının günden güne artış göstermesiyle tahmin sistemleri ticari olarak da geliştirilmiş ve kısmen kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ticari olarak üretilmiş olan konut değerleme raporlarıda bulunan veriler ile, konutların mekansal verilerinin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla bir araya getirilmesi, ardından toplanan tüm verilerin çoklu lineer regresyon modeli kullanılarak aralarından anlam ifade eden verilerin tespitinin yapılması hedeflenmektedir. Toplamda 3 dönemde ve dönemsel olarak birbirine yakın adette bulunan raporlara konu mülklerin değerlerinin konuma, zamana ve özelliklerine bağlı olarak gösterdikleri değişim üzerinden ileriye dönük doğru bir tahminin yapılıp yapılamayacağı test edilecektir.
Özet (Çeviri)
It can be expressed that the valuation profession which the basis of its method is comparison, is being implemented for a very short period of time in Turkey. Valuation works are generally carried out by means of systematized empirical methods or methods like discounting future cash flow, which fall within the scope of economics and finance. How valuation studies can be automated and values can be accurately predicted have been the subject of experiments and research in the world for nearly 50 years, and the number of data that will create a statistically meaningful pool has increased day by day and forecasting systems have been developed commercially and partly. In this study, it is aimed to gather the data of residential real estates with the help of geographic information systems and then to determine the data that makes sense by using multiple linear regression model. It will be tested whether a correct prediction can be made on the basis of the change in the values of the properties subject to the period in terms of location, time and characteristics of the properties in the period which are found in close to three periods and periodically.