Vibration analysis of rolling element bearings using parametric modeling
Rulmanlı yatakların parametrik modelleme ile titreşim analizi
  1. Tez No: 604858
  2. Yazar: SIDIKA NUR DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Rulmanlar, makinelerdeki duran ve hareket eden elemanlar arasında, çalışma esnasında meydana gelen sürtünmeyi ve buna bağlı aşınmayı azaltıp, makinenin ömrünü ve verimini artırmak için kullanılan standart makine elemanlarıdır. Yükün iki yüzey arasında dönel elemanlarla iletildiği rulmanlar, düşük sürtünme karakteristiği ve üstün yataklama özelliklerine sahip olmaları nedeniyle makine imalatı ve endüstriyel uygulamalarda yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Rulmanlı yatakların fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getiriyor olmaları, makine performansı, emniyeti, insan sağlığı, uzun süreli ve yüksek maliyetli üretim duruşlarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple rulmanlı yatakların periyodik bakımlarının yapılması ve durumlarının düzenli bir şekilde izlenilmesi adına bir çok yöntem geliştirilmiştir. Titreşim analizi ile durum izleme endüstriyel uygulamalarda en çok kullanılan yöntemdir. Bu çalışmada, tek sıra bilyalı bir rulmanlı yatağın kinematik karakteristikleri dikkate alınarak, sabit genlik ve sabit doğrultulu yükleme modeli Visual BASIC programlama dilinde geliştirilen bir program ile elde edilmiştir. ANSYS APDL dili ile parametrik olarak oluşturulan yatak gövdesine ait sonlu elemanlar modeli üzerinde, bilyeler ve dış bileziğinin temas ettiği düğüm noktalarında zamana bağlı olarak değişen kuvvetler oluşturulmuş ve sonlu elemanlar yöntemi ile titreşim analizleri gerçekleştirilmiştir. Titreşim analizleri sağlıklı ve dış bileziği üzerinde bölgesel hata bulunan rulmanlı yataklar için yapılmış olup, sayısal titreşim analizlerinden elde edilen hız ve ivme cevapları kullanılarak standart istatistiksel göstergeler hesaplanmıştır. Titreşim cevaplarının frekans içerikleri incelenerek bölgesel hatanın titreşim cevabına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bearings are standard machine elements used to increase the life and efficiency of the machine between the fixed and moving elements in the machines, reducing the friction and wear associated with it during operation. Bearings in which the load is transmitted by rotating elements between two surfaces are widely used in machine manufacturing and industrial applications due to their low friction characteristics and superior bearing properties. The fact that roller bearings perform their functions in a healthy way is important in terms of preventing machine performance, safety, human health,long-term and costly production downtime. For this reason, many methods have been developed for periodic maintenance of bearings and regular monitoring of their condition. Vibration analysis and condition monitoring are the most commonly used methods in industrial applications. In this study, kinematic characteristics of a single row deep groove rolling element bearing weretaken into consideration and constant amplitude-constant direction loading model was obtained with a program developed in VisualBASIC programming language. In the finite element model of a bearing housing which is created parametrically with ANSYS APDL language, time varying forces were created forthe nodes at which the balls and outer ring are contacted and vibration analyseswere performed by the finite element method. Vibration analyzes were performed for the rolling element bearings with healthy and defect on the outer ring casesand standard statistical indicators are calculated by using the velocity and acceleration responses obtained from the numerical vibration analyzes. By examining the frequency contents of vibration responses, effects of the localized defects on the vibration response are analyzed.