Bursa Osmangazi belediyesi iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarının değerlendirilmesi
Assesment of climate change mitigation studies of Bursa Osmangazi municipality
  1. Tez No: 604859
  2. Yazar: RÜVEYŞA BURÇA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KARAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, iklim değişikliğine uyum sağlamak amacıyla Bursa ili Osmangazi Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çevreci projelerin kazançlarını ortaya koyan hesap sonuçlarına yer verilmektedir. İlk olarak, belediyenin merkez hizmet binasına ait karbon salınım miktarları ve karbon ayak izi değerleri hesaplanmıştır. Hesap sonucunda; 2014-2017 yılları arası karbon salınım miktarı toplamda 2.537,03 ton CO2 bulunmuştur. Karbon ayak izi değeri; 2014 yılında 1,60 ton CO2/kişi-yıl iken, 2017 yılına gelindiğinde 1,73 ton CO2/kişi-yıl değerine yükselmiştir. 4 yıllık süreç sonunda atmosfere salınan karbon miktarının ton CO2 cinsinden %8,12 oranında arttığı tespit edilmiştir. 2009-2014 yılları arasında gerçekleştirilen 1.000.000 Fidan Dikim Kampanyası ile atmosfere salınan karbon miktarının tutulması amaçlanmıştır. Dikilen fidanların 1 yıllık karbon yok etme miktarının“7.275 ton CO2”olduğu hesaplanmıştır. Buna göre; merkez hizmet binasından 2014-2017 yılları arasındaki 4 yıllık süreçte gerçekleşen karbon salınım miktarının yaklaşık 2,9 katı, dikilen fidanlar sayesinde yalnızca 1 yılda tutulmaktadır. İkinci olarak, Bursa'da kamu kurumuna ait ilk yeşil yapı olma özelliği taşıyan Bursa Panorama 1326 Fetih Müzesi'nin güvenli-yeşil bina belgesi alma süreci anlatılmıştır. Müzenin hizmete açıldığı süreç ele alınarak mevsimsel kullanımlar göz önünde bulundurulmuş ve yıllık bazda elde edilen kazançlar ortaya konulmuştur. Her bir teknolojinin sağladığı faydalar göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalar sonucunda, yapının ısıtma amaçlı kullanılan doğalgaz harcamalarından yıllık 130.602,28 m3'lük, soğutma amaçlı kullanılan elektrik harcamalarındansa yıllık 344.473,46 kW'lık enerji kazancı elde ettiği görülmektedir. Ayrıntılı açıklamalarına ve hesaplamalarına yer verilen projeler sayesinde; gerek Bursa atmosferine sağlanan faydalar, gerekse enerji kaynaklarının korunması yönünden elde edilen faydalar somut bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to adapt to climate change, the results of the environmental projects carried out by the Osmangazi Municipality of Bursa are presented.. Firstly, the carbon footprint and carbon footprint values of the central service building of the municipality were calculated. Account result is 2.537,03 tons of CO2 carbon emissions between 2014-2017 in total. While carbon footprint value is 1,60 tons of CO2/person-year in 2014, it increased to 1,73 tons of CO2/person-year by 2017. After 4 years, the amount of carbon released into the atmosphere tons in terms of CO2 was found to increase by 8,12%. The 1,000,000 Sapling Planting Campaign conducted between 2009 and 2014 aimed to keep the amount of carbon released into the atmosphere. It was calculated that the amount of carbon destruction of the planted saplings for 1 year was“7.275 tons CO2”. According to this; 2,9 times the amount of carbon emission from the central service building during the 4-year period between 2014-2017, is kept in only 1 year thanks to the planted saplings. Secondly, the process of obtaining the secure-green building certificate of Bursa Panorama 1326 Fatah Museum, which is the first green building belonging to the public institution in Bursa, is explained. Seasonal uses are taken into consideration by taking into consideration the process in which the museum is opened for service and the annual gains are presented. As a result of calculations made considering the benefits of each technology; yearly energy gain from natural gas used for heating is 130.602,28 m3 and energy gain for electricity used for cooling is 344.473,46 kW. Thanks to the projects that include detailed explanations and calculations; The carbon emissions from the Bursa atmosphere, benefits to Bursa atmosphere and the benefits obtained from the protection of energy resources have been demonstrated in a concrete manner.