Açık kamusal mekânlar olarak meydanların Emirgan mahallesi ölçeğinde karşılaştırılarak incelenmesi
The examination of the squares as public space on the scale of Emirgan neighborhood with comparing them
- Tez No: 604860
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Açık Kamusal Mekânlar Olarak Meydanların Emirgan Mahallesi Ölçeğinde Karşılaştırılarak İncelenmesi başlıklı bu çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde 'Kamusal Açık Alanlar Ve Meydanların İncelenmesi' başlığı altında Kamusal açık alanlar anlatılmış ve bu kamusal açık alanların bir türü olan arklar, meydanlar, cadde ve yol aksları ile rekreasyon alanları tanıtılmıştır. Bölüm devamında bu kamusal açık alanlar içerisinden de çalışma konusu olan meydanlar alt başlığının detayına inilmiş olup meydan tipleri ile form ve fonksiyon ilişkileri, meydan – sokak ilişkileri ile 3. Boyutta sokak – meydan algısı tanımlanmıştır. Kamusal alan – özel alan ayrımının ortaya koyulduğu kısım ile birinci bölüm sonlanmaktadır. 2. bölümde çalışma alanı olarak seçilen Emirgan semtinin tarihsel gelişimi ve konumu üzerine çeşitli bilgiler yer almaktadır. Tarihi boyunca birçok farklı yapılaşma dönemi geçiren Boğaziçi bölgesindeki Emirgan'ın yapılaşma evreleri bu bölüm altında Bizans dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi olarak 3 ana evrede tanıtılırken, Cumhuriyet dönemi yapılaşması da Gecekondulaşma, Yoğun İskânlı Yapılaşma, Sanayileşme Etkisinde Yapılaşma ve Hizmet Sektörü Etkisinde Yapılaşma alt başlıklarında yine 4 ana etki altında incelenmiştir. Bu etkiler altında gelişen Cumhuriyet dönemi yapılaşması tarihlere göre de bölümlere ayrılarak Cumhuriyetin ilanından 1950'li yıllara, yine 1950'li yılların yoğun göç etkisindeki döneminden 1980'li yıllara ve 1980'lerden de günümüze kadar olan zaman periyodları içerisinde anlatılmıştır. İncelenen hava fotoğrafları ve haritaların değerlendirilmesi ile yapılaşmanın yönü tespit edilmiş ve yazar tarafından oluşturulan grafiklerle ortaya konulmuştur. 2. bölüm Boğaziçi bölgesini ve dolayısıyla da Emirgan'ı etkileyen yasal süreçlerin listelenmesi ve semt dâhilindeki kamusal açık alanların anlatımıyla sonlanmaktadır. 3. ve son bölümde ''Çalışma Alanına Yönelik Verilerin Araştırılması - İncelenmesi ve Seçilme Nedenleri'' başlığı altında Emirgan bölgesinde seçilen 4 meydan, bu meydanların seçilmesinde etkili olan nedenlerle birlikte anlatılarak, Tarihi Emirgan Sahil Meydanı, Tarihi Orta Çeşmeli Meydan, Denizbank Sitesi Meydanı İle Kıbrıs Caddesi Meydanları ve konumları tanıtılmakta, bu meydanlara yönelik gözlemler neticesinde elde edilen veriler tarihsel, niteliksel, fiziksel ve kullanım durumlarına göre karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study titled 'The Examination Of The Squares As Public Space On The Scale Of Emirgan Neighborhood With Comparing Them' consists of 3 main sections. İn first section under the headline of analysing open public spaces and squares, open public spaces described and introduced Parks, Squares, Street and Road Axes and Recreation Areas which are kind of open public spaces. Section later through these public open spaces the squares which are the subject of the study are detailed in the subheading square types, form function relations, square - street relations and street - square perception in 3 Dimension were defined. The part where the distinction between public sphere and private sphere is revealed and the first part ends. The second section contains information on the historical development and location of the Emirgan district, which was selected as the study area. While the structuring phases of Emirgan in the Bosphorus region, which have undergone many different settlement periods throughout its history, are introduced in three main phases as Byzantine, Ottoman and Republican periods. the structuring of the Republican period is disclosed again under the subheadings of Slums, Intensive Settlement, tertiary sector and Industrialization under 4 main effects. under these influences the settlement of Republican period has been divided into sections according to the dates and has been explained from the proclamation of the Republic to 1950s, again from the period of intensive migration of 1950s to 1980s and from the 1980s to the present days. The direction of settlement was determined by the author by evaluating aerial photographs and maps examined and presented with the graphics created. The second section ends with a list of legal processes affecting the Bosphorus region and therefore Emirgan. In the third section, 4 squares selected in the Emirgan region, the historical Emirgan district square, the historical central fountain square, the Denizbank site square and the Cyprus Street square and their locations are presented under the title of Research - Investigation and Selection of Data for the Study Area, and the data related to these squares are given historical, qualitative, physical and are compared according to their use.