Kan merkezimiz donör kanlarında anti-HBc deteksiyonu
  1. Tez No: 60486
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. VEDAT ONAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sağlıklı 85 kan merkezi donöründe ELİSA yöntemi ile anti-HBc (core antikoru) araştırması yapılmıştır. Bu donör- ler daha önce sarılık geçirmediklerini söylemişlerdir. 21 olguda anti-HBc pozitif bulunmuştur ($25). Bulduğumuz değerler Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülke lerine oranla yüksek, Asya, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine göre daha düşük olup literatüre uygunluk göstermektedir. S ÜMiAEÎ The presence of anti-HBc (hepatitis B core antibody) has been investigated (studied) in 85 healthy donors of Şişli Etfal Hospital Blood Center by ELİSA method. Non of these donors declared any history of hepatitis. Anti-HBc is found to be positive in 21 cases (#25). The values we found are higher than those of North American and West European countries, lower than those of Asian, African and far East countries and they correlate with the literature.
Özet (Çeviri)
-36- ÖZET Sağlıklı 85 kan merkezi donöründe ELİSA yöntemi ile anti-HBc (core antikoru) araştırması yapılmıştır. Bu donör- ler daha önce sarılık geçirmediklerini söylemişlerdir. 21 olguda anti-HBc pozitif bulunmuştur ($25). Bulduğumuz değerler Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülke lerine oranla yüksek, Asya, Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine göre daha düşük olup literatüre uygunluk göstermektedir. S ÜMiAEÎ The presence of anti-HBc (hepatitis B core antibody) has been investigated (studied) in 85 healthy donors of Şişli Etfal Hospital Blood Center by ELİSA method. Non of these donors declared any history of hepatitis. Anti-HBc is found to be positive in 21 cases (#25). The values we found are higher than those of North American and West European countries, lower than those of Asian, African and far East countries and they correlate with the literature.