Akut miyokard enfarktüsü tanısında CK-MB-Flip oranı kombinasyonunun ve numune almada zamanlamanın önemi
  1. Tez No: 60487
  2. Yazar: NEVAL KARABEL
  3. Danışmanlar: DR. MÜNEVVER AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmamızda akut miyokard enfarktüsü tanısında CK- MB ve flip oranı (LDH.. /LDH">I) kombinasyonunun ve numune al mada zamanlamanın önemini inceledik. 32 miyokard enfarktüslü 35 sağlıklı kişide SGOT, LDH, CPK, CPK-MB ve LDH izoenzimlerini çalıştık. Kan numunelerini hastahane girişinde, girişten 6-13 ve 24-37 saat sonra aldık. LDH izoenzimlerini elektrof oretik, CPK-MB aktivitesini immunoassay ile tayin ettik. Sağlıklı kişilerle akut miyokard enfarktüslü hastala rın verilerini karşılaştırdık. Akut miyokard enfarktüslü hastalarda sağlıklı kişiler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulduk. Akut miyokard enfarktüslü hastalar arasında istatistiksel olarak en önemli farklılıkları 2. ve 3. numunelerde bulduk.
Özet (Çeviri)
- 70 SUMMARY This study was performed to evaluate the diagnostic importance of serial determinations of combined CK-MB-f lipped ratio (LDH-. /LDH">I) in diagnosis of acute myocardial infarc tion. Serum samples were analyzed for determination of SGOT, LDH, CPK, CPK-MB and LDH isoenzymes obtained from 32 patients with proven acute myocardial infarction and 35 normal healtly persons. Serum samples were taken at admission, 6-13 hours after admission and 24-37 hours after admission. LDH isoenzymes separations were performed by electro- f oresis. CK-MB activity was measured with immunoassay method. Results of acute myocardial infarction patients were compared with data from normal healtly persons. Statistically significant differencies were found bet ween acute myocardial infarction patients and normal healtly persons. The most significant differencies were found on- 71 - second and third samples in acute myocardial infarction patients.