Yaşlı bireylerde kinezyofobi ve düşme korkusu/endişesi durumlarının incelenmesi
Investigation of kinesiophobia and fall fear/anxiety in elderly individuals
  1. Tez No: 604866
  2. Yazar: FATMA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YAŞLI BİREYLERDE KİNEZYOFOBİ VE DÜŞME KORKUSU/ENDİŞESİ DURUMLARININ İNCELENMESİ Çalışmamız huzurevinde kalmakta olan yaşlı bireylerdeki kinezyofobi ve düşme korku/endişesi durumlarının incelemesi amacıyla yapıldı. Çalışma Ankara, Bolu ve Düzce illerindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı huzurevinde kalmakta olan 175 yaşlı birey ile yapıldı. Demografik bilgilerin alınmasının ardından, düşme endişesi/korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (FES-I) ile kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile ve depresyon seviyeleri Beck Depresyon Ölçeği İle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF KINESIOPHOBIA AND FALL FEAR/ANXIETY IN ELDERLY INDIVIDUALS The aim of this study was to investigate the kinesiophobia and fall fear/anxiety in elderly people living in nursing homes. The study was conducted with 175 elderly people living in a nursing home under the Ministry of Family and Social Policies in Ankara, Bolu and Düzce. After the demographic information was obtained, anxiety and fear of falling was evaluated with the International Fall Efficacy Scale (FES-I) and kinesiophobia with Tampa Kinesiophobia Scale and depression levels were evaluated with Beck Depression Scale.