Designing and implementing a workflow engine with using finite state automata
Sonlu durum otomatı kullanarak iş akış motoru tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 604865
  2. Yazar: OĞUZHAN KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, iş akışı adı verilen bir yazılım bileşeninin tasarımını ve gerçekleştirimini incelenmektedir. İş akışı, genellikle endüstrideki büyük ölçekli şirketler tarafından farklı nesneleri takip etmek için kullanılan bir teknolojidir. Çalışmada üstlendiğimiz zorluk, karmaşık işlem adımlarını dinamik olarak yönetmek için bir iş akışı motoru tasarlamaktır. Temel amaç, farklı işletmelere ve işletmelerdeki farklı süreçlere uyum sağlayabilecek esneklikte bir dinamik sistem oluşturmaktır. İş akışının arkasındaki fikir, bilgisayar bilimindeki bazı modellere benzer; grafikler, sonlu durum otomatları ve petrinets vs. Çalışma kapsamında iş akışını modellemek sonlu durum otomatları (SDO) kullanılmıştır. SDO'nun durumları, iş akışı durumlarını temsil etmektedir ve standart bir iş akışında SDO gibi başlangıç ve bitiş durumları bulunur. Endüstriyel alanlarda iş süreci zaman içerisinde birçok faktöre göre değişmektedir. Bu amaçla, çalışma kapsamında iş akışı motoruyla bütünleşmiş bir kural motoru geliştirilmiştir. Kural motoru, iş akışı motorunun çalışma zamanında değişen iş süreçlerine adapte olmasını sağlamaktadır. Sistem, bir teknoloji ürünleri şirketinde ürünlere bağlı belgelerin takip işlemlerini otomatikleştirmek için tasarlanmıştır. Belgeler firmanın malzemeleriyle ilgilidir ve firmanın ERP sisteminin malzeme yönetim modülüne entegre edilmiştir. Canlı sistem geçişi sonra belge talepleri ile ilgili bilgiler saklanmıştır. Bu bilgiler kullanılarak sıralı örüntü madenciliği yöntemi ile analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the design and implementation of a software component that is called workflow. Workflow is a technology which is used by generally in large scale companies in industry for organizing and tracking different objects. The challenge, which we undertake in the study, designing a workflow engine to manage complex processing steps dynamically. The main issue is creating a dynamic system that is flexible enough to adapt to different businesses and different processes within the enterprises. The idea behind the workflow is like some of the models in computer science; graphs, finite state automata and petrinets etc. Finite state automata (FSA) used to model workflow. States of the FSA is representing the states of workflow and a standard workflow has start and stop states like FSA. Business process in industrial areas changes over time according to many factors. For this purpose, within the scope of the study, a rule engine integrated with the workflow engine was developed. The rule engine enables the workflow engine to adapt to changing business processes at runtime. The system was designed to automate the follow-up processes of the documents connected to the products in a technology products company. Documents are related to materials of the company and designed system integrated into the material management module of ERP system of the company. After go-live document request log data stored in custom tables. With using the data collected from document requests, were analysed using sequential pattern mining methods.