Kars ilindeki turizm varlıklarının küreselleşmenin etkisi ile incelenmesi ve CBS analizi
Analysis of touristic assets in kars province by the effect of globalization and GIS analysis
- Tez No: 604883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
“Kars İlindeki Turizm Varlıklarının Küreselleşmenin Etkisi İle İncelenmesi ve CBS Analizi”ni konu alan bu çalışmada, küreselleşme ve turizm konularının önemi vurgulanarak turistik alanların tespiti yapılmış ve CBS teknikleri ile dağılımı üzerine durulmuştur. Geri kalmış bölgelerin gelişimi incelendiğinde, büyük fırsatları bulunan Kars ilindeki turistik alanların, küreselleşme ile bütünleştiğinde göstereceği gelişmenin önemi vurgulanmıştır. Turizmde moda kavramı ile son yıllarda turizm faaliyetlerinin olumlu yönden gelişme gösterdiği Kars ilinin doğal, kültürel ve alternatif alanlar başta olmak üzere coğrafi bir bakış açısı ile incelenmesi hedeflenmiştir. Yetkili merciler tarafından turizme açılan alanların yanında, henüz turistik destinasyon oluşturulması yapılmamış doğal, kültürel ve alternatif alanların da tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Turistik potansiyeli olan bütün alanlar değerlendirildikten sonra turistik mekânlara kendi konuları içerisinde öneriler sunulmuştur. Bilimsel bir araştırma olan bu doktora tezinde belli başlı amaçlara ulaşırken çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Amaçlara ulaşırken kullanılan yöntemler araştırmanın tasarımını ortaya çıkarmaktadır. Buna göre doküman incelemesi, görüşmeler, arazi çalışmaları, uzaktan algılama ve nicel veriler gibi yöntemler uygulanmıştır. Turistik alanların tespitinin yanında turizm işletmeleri, belediyeler, valilik ve diğer yöneticiler için çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu öneriler arasında GZFT analizi ve turist tiplerine göre güzergâh önerileri bulunmaktadır. Güzergâhlar tespit edilirken turistlerin davranışları ve güdüleri göz önüne alınmıştır. Sonuç olarak, turizm konuları ile küreselleşmenin oldukça yakın ilişki kurulması kanısına varılmıştır. Bu bağlamda turizm, küreselleşme ve CBS konuları sentezlenerek Kars ilindeki turistik alanlar incelenmiş ve gerek bölge gerekse ülke ekonomisine daha fazla katkısı olması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study that subjected“Investigation of Tourism Assets in Kars with the Effect of Globalization and GIS Analysis”, globalization and tourism topics were highlighted, touristic areas were determined and their distribution was focused with GIS techniques. When the development of the underdeveloped regions is examined, it is emphasized the importance of the development of the touristic areas in Kars, which have great opportunities, when they are integrated with globalization. With the concept of fashion in tourism, it is aimed to examine Kars province, which has a positive development in tourism activities in recent years, with a geographical point of view including natural, cultural and alternative areas. Besides the areas that are opened to tourism by the competent authorities, it has been tried to determine the natural, cultural and alternative areas that have not yet created as tourist destinations. After evaluating all areas with touristic potential, tourist sites were offered suggestions in their own subjects. In this doctoral thesis which is a scientific research, various methods have been applied while reaching the main objectives. The methods used in reaching the objectives reveal the design of the research. According to this, methods such as document review, interviews, field studies, remote sensing and quantitative data were applied. In addition to the determination of tourist areas, various recommendations have been made for tourism enterprises, municipalities, governorship and other managers. These recommendations include SWOT analysis and route recommendations according to tourist types. The behavior and motives of the tourists were taken into consideration when determining the routes. As a result, it has been concluded that tourism issues and globalization will have a very close relationship. In this context: tourism, globalization and GIS issues were synthesized and the touristic areas in Kars were examined and suggestions were made to make more contribution to the regional and national economy.