İnsan immün yetmezlik virusu ile enfekte olgularda trombositopeni sıklığı ve ilişkili etmenlerin araştırılması
Investigation of the frequency of thrombocytopenia and associated factors in the cases infected with human immunodeficiency virus
- Tez No: 604900
- Danışmanlar: UZMAN İLKNUR VARDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın temel amacı HIV ile enfekte olgularda trombositopeni sıklığını belirlemektir. İkincil olarak da, bu olgularda trombositopeni sıklığı ile ilişkili etmenlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2006–Ocak 2012 tarihleri arasında HIV enfeksiyonu tanısı ile izlemi yapılan 95 olgu geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bu olgularda ortalama 50.9 aylık izlem süresinde trombositopeni sıklığı %35.8 bulunmuştur. HIV enfeksiyonu ve AIDS olgularında bu oran sırasıyla %23.1 ve %51.2 bulunmuştur. Karma ART kullanma öyküsü olan ve olmayanlarda ise sırasıyla %18.8 ve %80.8 bulunmuştur. Trombositopeni olan ve olmayan olgularda cinsiyet, olası bulaş yolu, damar içi madde kullanma ve alkol kullanma öyküsü, yaş, izlem süresi, tanı süresi, ilk başvuruda plazma HIV-RNA düzeyi, nötrofil sayısı, lökosit sayısı, ve hemoglobin düzeyi, HIV/AIDS dışı ek hastalık, ek ilaç kullanma, malignite, kemoterapi, antitüberküloz tedavi, CMV enfeksiyonu, azitromisin profilaksisi, flukonazol profilaksisi ve fırsatçı enfeksiyon öyküsü, HBsAg, anti-Delta ve VDRL pozitifliği açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to determine the frequency of thrombocytopenia in cases infected with HIV. The second purpose was to determine the factors associated with the frequency of thrombocytopenia in these cases. Ninety five HIV infected cases followed between January 2006 and January 2012 were retrospectively evaluated. The mean duration of follow up was 50.9 months and the frequency of thrombocytopenia was 35.8%. The rates of thrombocytopenia in HIV infected and AIDS cases were 23.1% and 51.2%, respectively. Regarding combination ART, rates of thrombocytopenia were 18.8% and 80.8% in cases with and without a history of cART, respectively. When cases with and without thrombocytopenia were compared, there were no significant differences regarding gender, possible modes of HIV transmission, history of intravenous drug or alcohol use, age, duration of follow-up and duration since diagnosis, plasma HIV-RNA level, neutrophil count, leukocyte count, hemoglobin level at admission, comorbidities unrelated to HIV/AIDS and drugs used for their treatment, history of malignancy, chemotherapy, treatment for tuberculosis, CMV infection, azithromycin prophylaxis, fluconazole prophylaxis, opportunistic infections and HBsAg, anti-Delta and VDRL seropsitivity (p>0.05).