İlkokulda çocuklarla felsefe uygulamaları: Bir eylem araştırması
Practices of philosophy with children in primary education: An action research
- Tez No: 604901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN TÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin Hayat Bilgisi dersi kapsamında Çocuklarla Felsefe yaklaşımı ile düşünme ve iletişim becerilerinin nasıl geliştirilebileceğini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında tespit edilen sorunların öğretmenin gelişimi sayesinde döngüsel olarak çözülebileceği öngörüldüğünden yöntem olarak araştırmada, eylem araştırması benimsenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 2018-2019 öğretim yılında Bayburt il merkezinde bulunan bir ilkokulda 20 kişiden oluşan üçüncü sınıf öğrencileri ve sınıf öğretmenidir. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden gözlem, görüşme, alan notları, günlükler, geçerlik komitesi toplantı tutanakları ve kişisel bilgi formlarından yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, 15.10.2018-30.04.2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde sistematik analitik analiz süreci takip edilmiş ve veriler içerik analizi yaklaşımı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle sınıfta düşünme ve iletişim becerilerinin kazandırılmasına yönelik mevcut durum tespiti gerçekleştirilmiştir. Daha sonra öğretmene Çocuklarla Felsefe yaklaşımı eğitimi verilerek Hayat Bilgisi dersinde bu yaklaşımın kullanımına dönük sekiz eylem planı döngüsü gerçekleştirilmiştir. Bu süreç boyunca yapılan gözlem ve görüşmeler sonucu öğretmende Çocuklarla Felsefe yaklaşımını uygulamaya dönük gelişmeler olduğu ve bu gelişmelerin öğrencilerin bir takım becerilerini olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda uygulamaya ve ileriki araştırmalara yönelik bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to demonstrate as how to improve the thinking and communication skills of the third grade of primary school through the Philosophy with Children approach within the scope of Life Science course. It was predicted that the problems identified in the research could be solved cyclically through the development of the teacher. Therefore, action research design is adopted as research method. The participants of the study were 20 third-grade students and the teacher in a primary school located in Bayburt city center, in academic year 2018-2019. Observation, interview, field notes, diaries, validation committee meeting report and personal information forms, which qualitative data collection methods were used in the study. The data obtained during the study were collected between 15.10.2018-30.04.2019. In the analysis of the data, the systematic analytical analysis process was followed and the data were analyzed using the content analysis approach. Within the scope of the research, first of all, the current situation in the classroom regarding the acquisition of thinking and communication skills was determined. In this context, the teacher was taught the Philosophy with Children approach and eight action plan cycles were implemented in the Life Science course. As a result of the observations and interviews conducted during this process, it was found out that there were developments in applying the Philosophy with Children approach and that these developments positively affected some of the skills of the students. It was concluded that the application had positive effects in many aspects for the students. In line with these results, suggestions were made for implementation and further research.