İkinci ürün silajlık mısırda dinamik sulama programı
Dynamic irrigation program on second crop silage maize
  1. Tez No: 604922
  2. Yazar: ÖZEN KOBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, dinamik sulama programıyla sulanan II. Ürün silajlık mısırın (Zea mays indentata) bazı verim kalite parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla Balıkesir ili Manyas ilçesi ekolojik koşullarında 2016 yılında yürütülmüştür. Çalışma tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme deseninde 3 farklı sulama aralığı (3, 6 ve 9 gün) ve 3 sulama suyu seviyesi (%75, %100 ve %125) olacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada mısırın bitki boyu, yaprak sayısı, sap çapı, sap ağırlığı, ilk koçan yüksekliği, koçan ağırlığı, bitki ağırlığı, yeşil yaprak oranı, yeşil koçan oranı, yeşil sap oranı, yeşil ot verimi, silajın ham protein oranı, ham kül oranı, kuru madde oranı, ADF oranı ve NDF oranı değerleri karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda; bitki boyu 222.8-283 cm, yaprak sayısı 10,33-13,33 adet, yaprak ağırlığı 256.18-114.56 gr, sap çapı 17.2-27.3 mm, sap ağırlığı 544-710 gr, ilk koçan yüksekliği 71.66-101.16 cm, koçan ağırlığı 342-594 gr, bitki ağırlığı 1193 – 1502 gr, yeşil yaprak oranı % 14.5-% 17, yeşil koçan oranı % 37-% 40,Yeşil sap oranı % 43-% 46, yeşil ot verimi 9086 kg/da-16511 kg/da, ham protein oranı % 6.09-% 8.25, ham kül oranı % 3.4-% 5.9, kuru madde oranı % 26-% 34, ADF oranı % 20-% 25, NDF oranı % 33-% 38, arasında değişiklik göstermiştir. En yüksek bitki boyu T3FS125 konusunda, en yüksek yeşil ot verimi T6KS75 konusunda, en yüksek ham protein oranı T6FS125 konusunda ve en düşük ADF oranı T6KS75 konusunda, en yüksek NDF T9TS100 konusundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of dynamic irrigation program on some yield quality parameters of second crop silage maize (Zea mays indentata) in 2016 under the ecological conditions of Manyas district of Balıkesir province. The study was carried out in randomized blocks according to the split plots experiment design with water application every 3, 6 and 9 days. The study was carried out by giving 75%, 100% and 125% of the plant water requirement to the plant. In this research, plant height, number of leaves, stalk diameter, stalk weight, first cob height, cob weight, plant weight, green leaf ratio, green cob ratio, green stalk ratio, green grass yield, crude protein ratio, crude ash ratio, dry matter ratio data, ratio, adf ratio, ndf ratio values were obtained. As a result of the research; plant height 222.8-283 cm, number of leaves 10.33 - 13.33 pieces, leaf weight 256 - 114 g, stem diameter 17.2 - 27.3 mm, stem weight 544-710 g, the first cob height 71.66 - 101.16 cm, cob weight 342 - 594 g, plant weight 1193 - 1502 g, green leaf rate 14.5 % - 17 %, green cob rate 37 % - 40 %, green stalk rate 43 % - 46 %, green grass yield 9086 kg / da-16511 kg / da, crude protein content 6.09 % - 8.25 %, raw ash content 3.4 % - 5.9 %, dry matter rate 26 % - 34 %, ADF rate 20 % - 25 %, NDF content 33 % - 38 %, varies between. The highest plant height was observed in T3FS125, highest green weed yield in T6KS75, highest raw protein ratio in T6FS125, lowest adf rate in T6KS75 and highest ndf rate in T9TS100.