İkinci ürün silajlık mısırda (Zea mays L.) alternatif sıra aralıklarının verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effect of alternate row spacing on yield and yield components of second crop for silage of maize (Zea mays L.)
- Tez No: 605246
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İKİNCİ ÜRÜN SİLAJLIK MISIRDA (ZEA MAYS L.) ALTERNATİF SIRA ARALIKLARININ VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE ETKİSİ Çağrı ŞAVK Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Uğur BİLGİLİ Bu çalışmada, ikinci ürün silajlık mısır çeşitlerinde (Colonia ve DKC-7211) farklı sıra arası mesafelerin (70:70, 70:30, 85:35 ve 65:40) verim ve verim unsurları üzerine etkisi 2018 yılında, Bursa ekolojik koşullarında araştırılmıştır. Araştırmada; çeşitler arasında ilk koçan yüksekliği, yaprak/sap oranı, koçan/bitki oranı, yeşil ot verimi ve kuru madde verimi bakımından farklılıklar önemli bulunmuştur. Çeşitler arasındaki yeşil ot verimleri 5761-5994 kg/da arasında yer almıştır. Genel olarak Bursa ekolojik koşullarında DKC-7211 çeşidi Colonia çeşidine göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bitki sıklıkları arasında yeşil ve kuru ot verimleri bakımından yapılan istatistiksel analizlerde bir farklılık bulunamamıştır. Ancak sıra arası mesafesi x çeşit interaksiyonu kuru ot verimi bakımından istatistiksel anlamda önemli bulunmuş, DKC-7211 çeşidi x 70:30 interaksiyonu ön plana çıkmıştır. Fakat daha net sonuçlardan bahsedebilmek için bu araştırmanın en az 2 yıl süre ile Bursa ekolojik koşullarında yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis EFFECT OF ALTERNATE ROW SPACING ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SECOND CROP FOR SILAGE OF MAİZE (ZEA MAYS L.) Çağrı ŞAVK Bursa Uludag University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Uğur BİLGİLİ In this study conducted in 2018 in Bursa ecological conditions, the effects of different row distances (70:70, 70:30, 85:35 and 65:40) on yield and yield components of second crop silage maize varieties (Colonia and DKC-7211) were investigated. According to the results of the research; statistical differences were found among varieties for cob height, leaf / stalk ratio, cob / plant ratio, cob ratio, green grass yield and dry matter yield. Colonia variety in terms of cob height, DKC-7211 variety in other parameters gave better results. Forage yields among varieties were 5761-5994 kg/da and DKC-7211 variety gave higher yields. Row distances did not have a significant effect on forage and dry matter yield. However, row spacing x cultivar interaction was found to be statistically significant in terms of dry matter yield, DKC-7211 variety x 70:30 interaction came to the fore. However, in order to make clearer results, this research should be carried out in Bursa ecological conditions for at least 2 years.