İkinci ürün silajlık mısırda (Zea mays L.) farklı dozlarda fosfor uygulamasının verim ve kalite unsurları üzerine etkisi
The effect of phosphorus application in different doses on production and quality in second product silage corn (Zea mays L.)
  1. Tez No: 696110
  2. Yazar: BİLGE KAYA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, 2020 yılının yaz döneminde Mardin/Kızıltepe ekolojik şartlarında yürütümüştür. Deneme, Tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak dizayn edilmiştir. Araştırmada, ADA523 ve OSSK644 çeşidi deneme materyali olarak kullanılmış olup 5 farklı gübre dozu (0,2,4,6,8 kg/da P2O5) uygulanmıştır. Araştırmada, bitki boyu, sap çapı, koçan oranı, sap oranı, yaprak oranı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oranı, ham protein oranı ve ham protein verimi incelenmiştir. Bitki boyu 285-312 cm, sap çapı 23.4-26.4 mm, sap oranı %37.9-43.8, yaprak oranı %22.9-30.1, koçan oranı %26.1-39.2, yeşil ot verimi 8359-9943 kg/da, kuru ot verimi 2015-2628 kg/da, kuru madde oranı %28.1-30.5, ham protein oranı %7.10-7.80, ham protein verimi 145-202 kg/da arasında değişim göstermiştir. Yeşil ot verimi açısından en yüksek değer 8kg/da P2O5 uygulamasında OSSK644 çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Mardin/Kızıltepe ecological conditions in the summer season of 2020. ADA523 and OSSK644 cultivars were used as plant material in the experiment, which was designed with three replications according to the randomized plots experimental design. In the experiment, phosphorus doses (0, 2, 4, 6, 8 kg/da P2O5) and cultivars (ADA523 and OSSK644) formed as a factors. Plant height, stem diameter, ear ratio, stem ratio, leaf ratio, green grass yield, hay yield, dry matter ratio, crude protein ratio and crude protein yield were investigated in study. Plant height 285-312 cm, stem diameter 23.4-26.4 mm, stem rate 37.9-43.8%, leaf rate 22.9-30.1%, ear rate 26.1-39.2%, green grass yield 8359-9943 kg/dain, hay yield 2015- 2628 kg/dain, dry matter rate 28.1-30.5%, crude protein rate 7.10-7.80%, crude protein yield varied between 145-202 kg/dain. The highest green grass yield was obtained from OSSK644 variety in 8kg/da in P2O5 application.