Denizli-Honaz/Gürlek bölgesindeki traverten yataklarında sıvı kapanım incelemeleri
Fluid inclusion studies in travertineat Denizli-Honaz/Gürlek region
  1. Tez No: 604934
  2. Yazar: SEVNUR KÜNARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Travertenlerde yapılan mikrotermometrik incelemeler, günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde, travertenlerin oluşumunda etkisi olan sıcak suların fiziksel ve kimyasal özelliklerini ortaya konmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Honaz/Gürlek bölgesindeki travertenlerde yapılan sıvı kapanım incelemeleri; travertenleri oluşturan çözeltilerin sıcaklıklarının 300°C'ye kadar çıktığını ve tuzluluklarının ise oldukça düşük (%1) olduğunu göstermiştir. Travertenlerde yapılan jeokimyasal analizler travertenlerin başta demir olmak üzere bir miktar mangan, krom, kobalt ve nikel içerdiğini göstermektedir. Mikrotermometrik incelemelerde elde edilen yüksek sıcaklıklar ortamda derin magmatik bir ısı kaynağının bulunduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Microtermometric investigations (fluid inclusion investigations) in travertines are frequently used in the world to determined the physical and chemical properties of hot waters to formation travertines. In this study samples was taken from different location at the Honaz/Gürlek region and results of the microthermometric studies have shown that travertine formed fluids is up to 300 °C and the salinity of fluids is very low (1%).The geochemical studies indicated that travertines contain some manganese, chromium, cobalt and nickel, especially iron. High temperature from the microtermometric studies indicated that igneous source which could be at the deeper part of the system.