Sistemik olarak verilen pignogenol (çam kabuğu ekstresinin) ve çörek otu yağının tavşan tibiasında implant stabilitesine etkisinin mekanik testlerle incelenmesi
Examination of the effect of systemically given pycnogenol (pine bark extract) and nigella sativa oil on the stability of implant in rabbit tibia by mechanical tests
  1. Tez No: 604935
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YELER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İmplant, genel tıp alanındaki kullanımıyla eksik bir doku ya da organın yerine konan, doğal ya da yapay materyal anlamına gelir. Dental implant ise eksik bir veya birden fazla dişin rekonstrüksiyonunda protetik restorasyona destek olan yapı olarak tanımlanır. Osseointegrasyon kavramı, canlı kemik dokusu ile yükleme altındaki implant yüzeyi arasında, fibröz doku olmaksızın direkt yapısal ve işlevsel bağlantı olarak tanımlanmıştır. Osteointegrasyona katkı sağlayan en onemlı faktörlerden biri primer stabilite kavramıdır. Primer stabilite, implant uygulaması esnasında implant ve kemiğin temas etmesi ile elde edilir. Başarılı bir osseointegrasyon için primer stabilite bir ön koşul olarak görülmektedir. Primer stabilitenin osseointegrasyon süreci hakkında bilgi verebileceği de belirtilmektedir. Rezonans frekansı analizi (RFA) ile implant stabilitesi kantitatif olarak değerlendirilebilir ve implantın kemikteki sertliğinin bir fonksiyonu olarak zamanla takip edilebilir. Bahsettiğimiz tüm bu nedenlerden dolayı primer stabilite ve takibinde osseoentegrasyon dental implantların uzun dönem başarısına etki eden en önemli faktörlerdir. Pignogenol ve çörek otunun yara iyileşmesini hızlandırıcı, antioksidan ,kemik iyileşmesi ve formasyonuna olumlu etkılerınden dolayı primer stabilite ve osteointegrasyon üzerine olumlu etkilerinin olabileceği düşünülerek böyle bir çalışmanın yapılması planlanmıştır. Çalışmada toplam 12 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Çalışma 3 gruptan oluşmuştur. Tüm gruplarda sağ ve sol tibia proksimal metafiz bölgesinde 3,0 mm çap ve 8 mm uzunlukta implantın yerleşeceği yuva, firma önerisi doğrultusunda yeterli izotonik solüsyon irrigasyonu altında ve 600-1000 rpm devir hızlarında, implant frezleri sırasıyla kullanılarak yeterli genişliğe getirilmiştir. Kontrol Grubu: Hazırlanan yuvaya sadece dental implant yerleştirilmiştir (n=8). 1. Deney grubu: Sistemik olarak (oral gavaj yolu ile) pignogenol uygulanan tavşanlarda hazırlanan yuvaya dental implant yerleştirilmiştir (n=8). 2. Deney Grubu: Sistemik olarak (oral gavaj yolu ile) çörek otu yağı uygulanan tavşanlarda hazırlanan yuvaya dental implant yerleştirilmiştir (n=8). Deney hayvanları 28. günde sakrifiye edilmiştir. İmplantın yerleştirildiği gün ve sakrifikasyon günü rezonans frekans analizi yapılmış ve sakrifikasyon günü rezonans frekans analizinden sonra çıkarma tork testi uygulanmıştır. Rezonans frekans analizi sonuçlarına göre; Kontrol grubunda ve pignojenol grubunda RFA 1.Gün ve 28. Güne ait ölçümler karşılaştırıldığında farklılık önemsiz bulunmuştur. Çörek otu yağı grubunda RFA 1.Gün ve 28. Güne ait ölçümler karşılaştırıldığında farklılık önemli bulunmuştur. Çıkarma tork testi sonuçlarına göre en yüksek değer çörek otu yağı grup olup en düşük değer pignojenol grubunda çıkmıştır. Bu sonuçlar çörek otu yağının sistemik olarak uygulandığında implant stabilitesi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Implants, in the use of general medicine, means the replacement of missing tissue or organ with a natural or artificial material.“Dental implant”phrase is used to express the reconstruction of lacking one or more teeth that used to support a prosthetic restoration.The concept of osseointegration is defined as the structural and functional connection without fibrous tissue, between the bone tissue and the implant surface under load. One of the most important factors contributing to osteointegration is primary concept of stability. Primary stability is achived while implant surgery and contacting to bone. Primary stability is a precondition for a successfull osteointegration. It is also indicated that primary stability gives information about process of osseointegration. Implant stability is assesible quantitively by resonance frequency analysis (RFA) and can be tracked as a function of rigidity of the implant in bone. For all these reasons, primary stability and osseointegration are the most important factors affecting the success of implant in the long term. This study is planned considering Pycnogenol and Nigella Sativa had positive effects on wound healing, antioxidant, bone healing and formation. A total of 12 New Zealand rabbits were used for this study. Study consisted of three groups. In all groups , 3.0 mm diameter and 8 mm long slots for implant placement are done using implant burs in order for sufficient width,under isotonic solution irrigation and at speeds of 600-1000 rpm in order to company recomendation, on proximal metaphisis areas on right and left tibias. Control Group: Only dental implants were placed in the prepared slot. (n=8) 1. Experimental Group: Dental implants were placed in the slot prepared in rabbits that are sistemically given Pycnogenol (by oral gavage). (n=8) 2. Experimental Group: Dental implants were placed in the slot prepared in rabbits that are sistemically given Nigella Sativa Oil ( by oral gavage). (n=8) Experimental animals were sacrificed on 28th day. Resonance frequency analysis was performed on the day of implant placement and sacrification. Removal torque tests were performed on te sacrificaiton day after the resonance frequency analysis test. According to rezonance frequency analysis tests comparing the RFA values between 1st and 28th days showed no significant difference. Removal torque tests showed the highest value for Nigella Sativa Oil group and lowest value for Pycnogenol group. These results show systemically giving Nigella Sativa Oil may have positive effects on implant stability.