Bekri'nin Kitab-ı Mesâlik ve'l-Memâlik adlı eserinde Avrasya ülkeleri
Eurasi̇an countri̇es i̇n Bekri̇'s work Kitabi̇-i̇ Mesali̇k ve'l Memali̇k
- Tez No: 604956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmamızda, tarih, coğrafya, din, botanik, dil ve edebiyat alanında birçok eservermiş olan, özellikle XI. yüzyıl Arap tarihçi ve coğrafyacısı kimliğiyle öne çıkan Ebu Ubayd Abd Allah İbn Abd Aziz Bekri'nin en önemli eserlerden biri olan 'Kitab-ı Mesâlik ve'l-Memâlik' adlı eserinde Avrasya ülkelerine dair vermiş olduğu malumat tercüme edilerek ele alınmıştır. 1068 senesinde kaleme almış olduğu mezkûr eserde Bekri, Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Arap yarımadasına dair bilgiler vermektedir. Diğer Arap tarihçi ve coğrafyacılarından farklı olarak Bekri, eserinde bizzat gezip görmemiş olduğu yerler hakkında bilgiler vermiş ve bunu kendisinden önceki gezgin ve tüccarların raporları ve eserlerinden esinlenerek yapmıştır. Bekri'nin istifade ettiği kaynaklar arasında Mesudî'nin 'Murûc ez-Zeheb', Taberi'nin kısaca 'Tarih', Ibn Kuteybe'nin 'Ma'arif', Ibn Hurdazbih'in 'Memâlik', Ibn Rüsteh A'laku'n Nefise', İsfahani'nin 'Egani', Yusuf Varrak'ın 'Mesalik ve'l-Memalik' adlı eserleri bulunmakta olup, tez çalışmamıza konu olan Bekri'nin Kitab-ı Mesâlik ve'l-Memâlik' adlı eseri yukarıda ismini zikretmiş olduğumuz eserlerle mukayese edilerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the informations about Eurasian countries which take part in the book Kitab Masālik va'l-Mamālik reveal the identity of some historians, geographers of 11 th century- like 'Abu Ubayd Abd Allah Ibn Abd Al-Aziz El-Bekri' who worked on translating history, geography, religion, botanics, linguistics and literature. In this book which was written in 1068, Bekri gave information about Europe, Asia, North Africa and Arabian Peninsula. Unlike other Arabian historians and geographers, Bekri gave information about some places he did not visit in person but through getting back to some reports and studies of previous travellers and merchants. Among the sources that bekri benefits from, we can mention Muruj al-Dzahab by Mesudî, briefly Tārih by Taberî, Ma'arif by Ibn Kutayba, Mamālik by Ibn Hurdadzbih, A'laku 'n-Nefise by Ibn Rušd, Agānī by Isfahāni, and Masālik va'l-Mamālik by Yusuf Varrak. In addition, Masālik va'l-Mamālik by Bekri is prepared by being compared with the works that we mentioned.