Kitab-ı Kerbela: İnceleme-metin-dizin
Kitab-i Karbala: Analysis-text-index
  1. Tez No: 385546
  2. Yazar: HULİSİ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Çalışmamız olan Kitâb-ı Kerbela isimli eserin konusu Hz. Hüseyin‟ in Şehit edildiği Kerbela Olayı‟dır. Eserin müellifi Malatyalı Bekâî‟dir. Eser‟in Kavalalı Mehmed Ali Paşa‟nın kızı Şivenaz‟a ait bu kitap ismi belirtilmeyen birisi tarafından vakfedildiği eserin dua kısmında belirtilmiştir. Eserin nazım şekli mesnevidir. Çalışmamızda Kerbela Olayı‟nı konu alan eserler üzerinde durulmuştur. Eser, transkripsiyon harfleri ile Arap harflerinden Latin harflerine aktarılmıştır. Eserin dil ve üslup yapısı üzerinde durulmuştur. Eserin içerik incelemesi yapılmıştır. Eserin anlatım teknikleri ve eserde adı geçen şahıslar belirlenmiĢtir. Çalışmamızda, İslam tarihinde geçen Kerbelâ Olayı‟na geniş çapta yer verilmiştir. Eserin sözlük ve dizin kısımları da oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of Kitab-ı Karbala which is our research is The Event of Karbala that Hz Hussein is martyrized in it. Book is written by Bekâî. The book belonged to Mehmed Ali Pasha‟s daughter ġivenaz. It is indicated in the part of pray that the book was devoted by unknown person. Verse scheme of the book is masnavi. Books which are about Karbala Event is emphasized in our work. The book is translated from Arabic alphabet into Latin alphabet with transcription letters. The structure of language and genre is emphasized. Expression techniques and mentioned people of book are stated. In our work, The Event of Karbala which is in Ġslāmic history is widely included. Dictionary and index parts of the book are also generated.