Bekâî Kitâb-ı Kerbela (İnceleme-Tenkitli metin)
Bekâî's Book of Karbala
- Tez No: 326873
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 612
Özet
Bekâî'nin Kitâb-ı Kerbelâ adlı eserini konu edindiğimiz bu çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. İki başlık halinde ele alınan giriş böülümünde şairin yaşadığı dönemin siyasal-sosyal ve edebi görünümü hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Ehli beyt, Hz. Hüseyin ve Kerbela olayı hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek Kerbela olayının Türk, Arap ve Fars edebiyatlarında nasıl ele alındığı hakkında genel bilgiler verilmiş ve Türk edebiyatında Kerbela konulu eserler tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde şairin hayatı ve eserleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde eser şekil ve muhteva yönünden incelenmiştir. Dördüncü bölümde eserin nüshaları tanıtıldıktan sonra tenkitli metne yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise Ekler bölümü ile Sözlük ve Dizin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study issued the book of Bekâî, Kitâb-ı Karbalâ, is composed of an introduction and three chapters. In the introduction written two-part title, the informations were given about the political, social and literary aspects of the period that the poet lived.In the first chapter while giving detailed information about Ehli beyt, Hz. Hüseyin and Battle of Karbala; general informations were given how the Turkish, Arab and Persian literatures issue the Battle of Karbala. We essayed to introduce the studies issued the Battle of Karbala in Turkish Literature. In the second chapter we concentrated on the life and the literary works of the poet. In the third chapter the literary work is analyzed by the aspects of form and content. In the fourth chapter after the editions of the work are defined, the text criticized was included. Annex , Dictionary and Index are present at the end of the work.