XIX. yüzyılda yazılmış bir Maktel-i Hüseyn: Hadîka-i Şuhedâ-yı Kerbelâ (İnceleme- metin)
A Maktal al-Husayn written in 19th century: Hadîka-i Shuhedaa-yi Karbala (Analysis- text)
- Tez No: 681362
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 712
Özet
Bu çalışmamızda Sivas Ziyabey Yazma Eserler Kütüphanesi'nde 6710 demirbaş numarası ile kayıtlı olan Hadîka-i Şuhedâ-yı Kerbelâ adlı eser transkribe edilmiş; ahenk unsurları, dil, üslup, tür, şekil, olay örgüsü ve dil bilgisi açısından incelenmiştir. Hadîka-i Şuhedâ-yı Kerbelâ, iki farklı müellifin Kerbela vakası hakkındaki mesnevisini ihtiva eder. Mesnevilerden biri Kitab-ı Kerbelâ adlı eserdir. Bu eserin nüshaları üzerinden daha önce çalışmālar yapılmış olsa da elimizdeki nüsha hakkında herhangi bir çalışma yapılmamış ve nüshanın varlığından haberdar olunmamıştır. Diğer mesnevi ise eserin içerisindeki belirli başlıklardan ve mahlas beyitlerden anladığımız kadarıyla Hamamcı-zade Subhi adında bir şaire aittir. Şairin adı, araştırdığımız kadarıyla daha önce herhangi bir antoloji yahut tezkire kitabında geçmemektedir. Çalışmamız; ehl-i beyt kavramını, Hulefa-i Raşidin dönemīnden başlayarak Kerbela vakasına kadar geçen dönemde yaşanan siyasi olayları, Kerbela'da yaşanılanların edebiyata yansımālarını içermektedir. Diğer bir bölüm ise eserin müellifleri olan Bekâi ve Hamamcı-zade Subhi hakkında bilgileri ihtiva etmektedir. Çalışmamızın son iki bölümünde Hadîka-i Şuhedâ-yı Kerbelâ adlı eser hakkında içerik yönünden incelemeler yapılmış ve transkribe edilmiştir. Çalışmamızda Kitab-ı Kerbelâ'nın yeni bir nüshasına ulaşılmış ve Maktel-i Hüseyn türüne yeni bir eser kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the work named Hadîka-i Shuhedaa-yı Karbala, registered in Sivas Ziyabey Manuscript Library with fixture number 6710, was transcribed and therewithal the work was examined in the elements of harmony, terms of language, style, genre, form, plot and grammar. Hadîka-i Shuhedâ-yı Karbala contains the masnavi of two different authors about the Karbala case. One of the Masnavis is a work called Kitab-ı Karbala. Although previous studies have been made on the copies of this work, no work has been done on the copy we have and the existence of this copy has not been known. The other masnavi belongs to a poet named Hamamcı-zade Subhi, as we understand from specific titles and pseudonym couplets in the work. The name of the poet was not mentioned in any anthology or collection of biographies (tezkire book) before as far as we have researched. Our study includes the concept of Ahl al-Bayt, the political events from the period of Khulefa Al-Rashideen to the Karbala incident, and the reflections of what happened in Karbala to the literature. Another section contains information about Bekai and Hamamcı-zade Subhi, who are the authors of the work. In the last two parts of our study, the work titled Hadîka-i Shuhedaa-yı Karbala was examined in terms of content and transcribed. In our study, a new copy of Kitab-ı Karbala was reached by us and a new work was added to the Maktal al-Husayn genre.