Cinsel şiddet vakaları üzerinden Kosova ve Sırbistan'da ulus inşaa sürecinin değerlendirilmesi'
Assessment of the nati̇on bui̇ldi̇ng process i̇n Kosovo and Serbi̇a through cases of sexual vi̇olence'
- Tez No: 604972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konusu cinsel şiddet vakaları üzerinden Kosova ve Sırbistan'da ulus inşa sürecinin değerlendirilmesi örneğini konu almıştır. Çalışmanın amacı Yugoslavya'nın dağılım sürecinde Sırplar ile Kosovalılar (Arnavutlar) arasında yaşanan etnik çatışmalar döneminde işlenen tecavüz ve taciz suçları ile sonrasındaki ulus inşasında, bu problemi ortaya koymaktır. Konu, çatışma dönemlerinde işlenen tecavüz ve cinsel saldırı suçları üzerinden işlenmiştir çünkü silahlı çatışma sırasında kadınlar ve erkeklere karşı işlenen tecavüz suçlarını incelemek, barış ve savaş zamanlarında hem“öteki”algısını hem de ulus inşası sürecinde toplumsal cinsiyet ve cinsel şiddet olgularının daha iyi analiz edilebilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, the main topic of which is assessment of the nation- building process in Kosovo and Serbia through cases of sexual violence. The aim of the study is to reveal rape and harassment crimes committed amid the ethnic conflict between Serbs and Kosovars (Albanians) during the breakup of Yugoslavia as well as the gender inequality in the subsequent nation-building process. The issue is based on rape and sexual assault crimes committed during conflict periods, as examining crimes of rape committed against men and women during armed conflict will help to better analyze the perception of the“other”both in times of conflict and peace and gender and sexual violence in the nation-building process.