Productivity and Environmental Kuznets Curve for Asian countries: A panel data analysis
Asya ülkelerinde verimlilik ve Çevresel Kuznets Eğrisi: Panel veri analiz
- Tez No: 604971
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE ÖZLEM ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, 1980-2012 dönemi için 33 Asya ülkesinde Çevresel Kuznets Eğrisi (EKC)'nin geçerliliğini incelemektedir. Bu amaçla, çalışmada bir kirlilik göstergesi olarak CO2, Ch4 gibi sera gazları ve CO, PM2.5, NO2, SO2 gibi hava kirleticilerinden yararalanılmaktadır. Çalışmada aynı zamanda, etkinlik ve toplam faktör verimliliğindeki değişimlerin etkisi de dikkate alınmaktadır. Çalışmada, stokastik sınır yöntemi kullanılarak, ülkelerin etkinlik, teknik ve toplam faktör verimliliğindeki değişimi bulunmakta ve daha sonra gelir gruplarına ve aynı zamanda Asya'nın alt coğrafi bölgelerine dayalı olarak ülkelerin birbirine yakınsaması araştırılmaktadır. Çalışma bulguları, düşük ve orta-düşük gelirli ülkelerin hem etkinlik hem de teknik gelişme konusunda en kaydadeğer gelişmeyi sağladığını göstermektedir. Bu durum, bahse konu ülkelerdeki toplam faktör verimliliğindeki değişimin, yüksek ve orta-yüksek gelirli ülkelerle karşılaştırıldığında göreli olarak daha yüksek olduğunu ve böylece örneklem döneminde bu ülkelerin diğer ülkelere yakınsadığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, EKC modeli sabit etkiler yöntemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Araştırmanın tahmin sonuçları, kirlilik göstergelerinin çoğu için eğrinin monoton artan ve N-biçimli bir fonksiyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın özgün sonuçları, örneklem döneminde etkinlik ve toplam faktör vermililiğindeki değişimlerin Asya ve alt bölgelerinde üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda araştırmada ele alınan ülkelerin ticarete açık olmaları da EKC üzerinde negatif bir etkiye sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents evidence on the existence of EKC for the 33 Asian countries between 1980-2012. For this purpose, Green House Gases like CO2, Ch4, and air pollutants like CO, PM2.5, NO2 and SO2 is used as an indicator of pollution. The effect of efficiency and TFP change is also considered in the study. By using the SFA method, efficiency, technical and TFP change of the countries are found then the catching-up of the countries based upon the income groups as well as sub-geographical regions of Asia is investigated. This empirical study suggests that low and lower-middle-income countries obtain the most considerable improvement in both efficiency and technical change. So, TFP changes in these countries are also high compared to the high-income and upper-middle-income countries and these countries catch-up them during the sample period. In the second part, EKC is estimated by using the fixed effect model. Our estimation results suggest that most of the pollutants follow monotonically increasing function and the N-shaped EKC. The unique findings of this study are that efficiency and TFP change have a strong influence on the EKC of Asian region and sub-regions of Asia during the sample period. Trade openness also has negative impacts on the EKC.