Türk ve Azerbaycan hukukunda sosyal medya yoluyla kişilik hakkının ihlali ve sonuçları
The violation of the right of personality through social media in Turkish and Azerbaijani law and its consequences
- Tez No: 604983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tezimizin başlığı, Türk ve Azerbaycan Hukukunda sosyal medya yoluyla kişilik hakkının ihlali ve sonuçlarıdır. Tezimiz giriş, iki esas bölümden ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, konunun sunumu, sınırlandırılması ve önemine değinilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, kişilik hakkı kavramının Türk ve Azerbaycan Hukukundaki yeri ve sosyal medya kavramı ele alınmıştır. Burada kişilik hakkının tanımı, özellikleri, konusu ile birlikte sosyal medyanın tanımı, öğeleri, tarihi, özellikleri, fonksiyonları ve güncel sosyal medya araçları incelenmiştir. Son olarak ikinci bölümde, sosyal medya yoluyla kişilik hakkının ihlali ve sonuçları ele alınmıştır. Bu bölümde, kişilik hakkının sosyal medya yoluyla ihlal türlerine değinilmiştir. Ardından Türk ve Azerbaycan Hukukunda bu tür ihlallerin sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of our thesis is the violation of the right of personality through social media in Turkish and Azerbaijani law and its consequences. The our thesis consists of two main parts and the conclusion part. In the introduction section, the presentation, limitation of topic and importance of the subject are examined. In the first part of our thesis, the role of the concept of the right of personality in Turkish and Azerbaijani law and the concept of social media are discussed. The definition of the right of personality, its features, its subject as well as the definition of social media, its elements, its history, its features, its functions and current social media tools are examined here. Finally, in the second section, the violation of the right to personality through social media and its consequences are addressed. In this section, the types of violations of the right to personality through social media are referred. Then, the consequences of such violations in Turkish and Azerbaijani law are examined.