Actors in the economic policy-making process: Privatization case in The İslamic republic of İran
Ekonomik karar alma süreçlerindeki aktörler: Iran Islam Cumhuriyeti'nde özelleştirme örneği
  1. Tez No: 604984
  2. Yazar: MERVE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, 1979 İslam Devrimi sonucunda İran İslam Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve ülkede aynı resmi yetkililer gibi kültürden siyasete her alanda karar alma mekanizmalarında söz hakkı bulunan gayri resmi aktörlerin ekonomik karar alma mekanizmalarına dahil olma süreçlerini incelemektedir. Politik ekonomi yaklaşımı kullanılarak oluşturulan bu tez konunun doğası gereği öyküleyici anlatım tekniğiyle yazılmıştır. Çalışmada esas olarak özelleştirme süreçlerinde etkin rol oynayan resmi ve gayri resmi aktörler, bağlantılar, sürece nasıl ve hangi yollardan dahil oldukları ve son olarak da başlıca örnekler üzerinden sonuçlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, gayri resmi aktörlerin, resmi aktörlerle iş birliği, gündemi değiştirme, kamuoyu baskısı oluşturma, rakipleri dışlama, hatta askeri müdahale gibi yöntemlerle süreci kendi lehine çevirdikleri; iktisadi karar alma süreçlerinde ana aktör oldukları tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the participation of the informal actors in the economic policy-making processes. Emerging in the wake of the 1979 Islamic Revolution, these informal actors, similar to the formal actors, have had a big say since then in the decision-making mechanisms in almost every field from politics to culture. Adopting the political economy approach, this thesis was written with a narrative technique due to the nature of the subject. This study examines mainly formal and informal actors who play an active role in the privatization processes, their connections, how and in which ways they are involved in the process, and finally, their effects on the results through some significant examples. The results show that the informal actors turned the privatization processes into their favor through strategies like cooperation with official actors, changing the agenda, creating public pressure, exclusion of competitors, and even military intervention. Besides this, the results indicate the informal actors are the main actors in economic policy-making processes.