Suriyeli mülteci 18 yaş altı evlilerde kemik yaşının tespitinde gök, greulich-pyle ve tanner-whitehouse atlaslarının kullanılabirliğinin değerlendirilmesi ve sosyodemografik özellikleri
Applicability assessment and sociodemographic propertiesof gok, greulich-pyle and tanner-whitehouse atlases inthe bone age determination of married syrian refugeeswho are under the age of 18
  1. Tez No: 605043
  2. Yazar: VEYSAL DAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Mültecilerde yaş tayini, dünyada ve ülkemizde adli tıp ve hukukun önemli konularından biridir. Ülkemizin 2011 yılından itibaren Suriyeli mülteci göç akımına maruz kalması, Adli Tıp Anabilim Dalı'mıza da yaş tayini konusunda yoğun başvuruların olmasına yol açmıştır. Dolayısıyla biz bu çalışma ile yaş tayini hususundaki yaşanan zorluklara değinebilmek ve Anabilim Dalı'mıza başvurusu olan Suriyeli mülteci yaş tayini istenen 18 yaş altı olguların sosyodemografik özellikleri ile birlikte Gök, Greulich-Pyle ve Tanner Whitehause atlaslarının uygulabilirliğinin güvenirliliğini aktarmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.01 2018 ve 29.06.2019 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na mahkeme veya savcılık üst yazısı ile kemik yaş tayini amacıyla başvuran Suriyeli mülteci 18 yaş altı olgular çalışmaya dahil edilmiş olup, kimlik yaşları 14 ila 17 arasında olan 178 kız olgunun sol el bilek grafileri ve anamnezleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Metabolik, sistematik hastalık ve kırık gibi herhangi bir patoloji içeren veya teknik açıdan uygunsuz çekimler çalışma dışı bırakılmıştır. Olguların kimliklerindeki doğum tarihleri ile direk grafi çekim tarihleri arasında zaman farkı kronolojik yaş olarak hesaplanmıştır. 14 yaşını doldurmuş 15 yaşından gün almış olgular ilkgrup olarak kabul edilmiş, sonrasında her bir yıl için Grup 2 ve Grup 3 olmak üzere toplamda 3 adet grup oluşturulmuştur. Gruplarındirek el bileği grafileri, iki Adli Tıp Uzmanı tarafından birbirinden bağımsız olarak incelenerek Gök,Greulich-Pyle ve Tanner-Whitehouse atlaslarına göre kemik yaşı hesaplanmıştır. Tanner Whitehouse yönteminde en çok kabul gören RUS(Radius, Ulna ve Short bone) skoru kullanılmıştır. Tüm vakaların sosyodemografik verileri de ayrıca irdelenmiştir. Bulgular: Gök, GP ve TW3 atlasları kullanılarak gözlemciler arası uyum, güçlü ve çok güçlü olarak sınıflandırılmış ve gözlem sonuçlarının ortalaması alınarak istatiksel analiz yapılmıştır. Kronolojik yaşlar istatistiksel olarak atlaslara göre kemik yaşları ile karşılaştırıldığında, 14-15 yaş grubunda her üç atlas için de anlamlı bulunmamıştır. 15- 16 yaş grubunda Gök ve Greulich-Pyle atlasları anlamlı ancak düşük uyumlu bulunmuştur. 16-17 yaş grubunda ise Gök ve Greulich-Pyle atlasları anlamlı bulunmamıştır. Her üç atlasta da yaş gruplarına göre standart sapmalar 1 yıldan az bulunmuştur. Yaş atlasları kendi içlerinde karşılaştırıldığında ise güçlü bir korelasyon izlenmiştir. Suriyeli mültecilerin çoğunluğununresmi olmayan evli (şer'i nikâh-dini nikâh) ve çocuk sahibi oldukları ve büyük bir kısmının ise eğitim durumlarının ilkokul ve altında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Suriyeli mülteci kız olgularda 15-16 yaş aralığında Gök veGreulich-Pyle atlasları uygulanabilir bulunmuştur.14-15 yaş grubunda Gök, Greulich-Pyle ve Tanner Whitehouse, 16-17 yaş grubunda ise Gök ve Greulich-Pyle atlaslarınınbir yıllık standart sapmaları dikkate alınarak uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Age determination of refugees is one of the important subject in forensic medicine and law in the world and our country. Since 2011, there has been an increasing tendency in Syrian refugee migration to Turkey. This situation has led to intensive applications to our Forensic Medicine Department for age determination. Therefore, in this study, we aim to address the difficulties in the determination of age and to convey the reliability and the applicability of Gök, Greulich-Pyle and Tanner Whitehause atlases with the sociodemographic characteristics of the Syrian refugee cases under the age of 18 who applied to our department for age determination. Materials and Methods: In this study, the cases of Syrian refugees under the age of 18 who have applied to Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital Forensic Medicine Department with court or prosecution office consent between the dates 01.01 2018 and 29.06.2019 for the purpose of bone age determination are examined. Left hand wrist radiographs and anamnesis of 178 female patients aged between 14 and 17 years have been evaluated retrospectively. Any kind of pathology such as metabolic, systemic disease and fractures or technically inappropriate shoots are excluded. The time between the birth dates and direct radiographs has been calculated as chronological age. Cases who completed 14 years and began 15th year have been accepted as the first group and then 2 more groups have been formed as Group 2 and Group 3 for each additional year. Bone age has been calculated according to Gök, Greulich-Pyle and Tanner-Whitehouse atlases after two forensic scientists have examined the direct wrist radiographs of these groups independently. The most widely accepted RUS (Radius, Ulna and Short bone) score has been used in the Tanner Whitehouse method. The sociodemographic data of all cases have also been examined. Findings:Inter-observer reliability is classified as strong and very strong by using Gök, GP and TW3 atlases and statistical analysis is carried out by averaging the results of the observations. The chronological ages are not found statistically significant for all three atlases for the 14-15 age group when compared with the bone ages according to atlases. Gök and Greulich-Pyle atlases for the 15-16 age group are staslically significant but poorly matched. For the 16-17 age group, Gök and Greulich-Pyle atlases are not found significant. Standard deviations in all three atlases according to age groups were less than 1 year. A strong correlation is observed among age atlases. The majority of Syrian refugees are unofficially married (religious marriage) and have children, and most of them have primary or lower level of education. Conclusion: Gök and Greulich-Pyle atlases are found to be applicable in Syrian refugee females between the ages of 15-16. It is concluded that for the 14-15 age group Gök, Greulich-Pyle and Tanner Whitehouse; for the 16-17 age group Gök and Greulich-Pyle atlases can be applied by taking one-year standard deviation into consideration.