Yüksek yapılarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında farklı mimarı yaklaşımlar
Different architectural approaches in the utilization of renewable energy sources in high structures
- Tez No: 605067
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çok katlı yapıların gelişim süreci 1800'lerin sonlarına doğru asansörün bulunuşu ile birlikte hızlanmıştır. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak, ihtiyaçlara bağlı olarak bu gelişim farklı alanlarda kendini göstermiştir. 1970'lerde başlayan enerji krizi ile birlikte her alanda enerji tüketiminin azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmıştır. Yüksek yapılar, kat adedine bağlı olarak, kullanıcı sayısının artması ile en çok enerji tüketen yapı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek yapıların çevreye zarar veren bu özelliğini ortadan kaldırmak/en aza indirmek için yenilenebilir enerji kaynakları ile yüksek yapıların nasıl bütünleştirileceği konusunda çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yüksek yapılarda kullanımının mimari tasarıma etkilerinin incelendiği bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Çalışmanın birinci bölümde, yüksek yapılarda tüketilen enerji miktarı anlatılarak, bu tüketimin çevreye ve ekonomiye verdiği etkilere değinilerek, yenilenebilir enerji kaynaklarının bu sorunların çözümü olduğu konusu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümde, Yüksek yapılarda kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları tanıtılmış, ve bu kaynakların yüksek yapılarda nasıl kullanılmaya başlandığı yüksek yapıların tarihsel gelişiminin çok sayıda uygulama ile ilişkilendirilerek anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde, Yüksek yapıların tasarımında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının çevreye ve mimari tasarıma etkileri farklı ülkelerdeki yüksek yapı uygulamaları ile incelenmiştir. Özellikle mimari açıdan yenilenebilir enerji kaynaklarının aktif ve pasit olarak kullanımı detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, farklı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak inşa edilen yüksek yapı uygulamaları belirlenen kriterler doğrultusunda irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development process of the elevator presence and enhancement in the number of floors accelerated in the late 1800's. Depending on the development of technology and needs has manifested itself in diverse areas. The reduction of energy consumption in whole areas and tendency toward renewable energy sources increased within the energy crisis which started in the 1700's. Relying on the height of skyscrapers, the amount of utilizers are increased and with the amount of its utilizers, they are defined as the most energy consuming structure. There are various studies on how to integrate skyscrapers with renewable energy sources in order to eliminate/minimize environmental damages caused by the skyscrapers. Consequently, successful researches are being focused on environment friendly and zero energy skyscrapers. The studies are being carried out the impacts of utilizing renewable energy source in skyscrapers on architectural design, consist five sections below: In the first section, the amount of energy consumed in skyscrapers is described, additionally the impacts of this energy consumption on environment as well as economy are referred and it is emphasized that renewable energy sources are the solution of these complications. The purpose and scope of the study are indicated. In the second section, renewable energy sources utilized in skyscrapers are submitted and how these resources are utilized in skyscrapers are explained by its historical background of its numerous technics. In the third section, the impacts on environment and architectural design of utilizing renewable energy sources within design of skyscrapers are studied through technics of different countries. Particularly, utilization of renewable energy sources are clarified in detailed way as active and passive architectural aspects. In the fourth section, skyscraper technics which constructed by utilizing renewable energy sources in different countries, are discussed in accordance due to determined criteria. In the last section, the obtained results were evaluated.