İn Vitro hemolizin serum biyokimyasal değerlerine etkisi
  1. Tez No: 60508
  2. Yazar: AYFER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
- 86 - O Z E T Bu çalışmada bazı serum parametreleri üzerinde kont rollü olarak oluşturulan İn vitro hemolizin etkisinin bo yutları araştırılmış ve sonuçlar benzer yayınlarla karşı- laştırılmıştır. Çalışma materyali olan serum Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya laboratuvarlarına analiz için gelen serum fazlalarından sağlanmıştır. Eemolizden etkilendiği belirtilen serum parametrele ri arasından total asit fosfataz, laktat dehidr ogenaz, total kolesterol ve total bilirubin seçilerek bu parametreler yö remizdeki hastanelerde uygulandığı saptanan yöntemler kul lanılarak ölçülmüştür. Serum Örneklerine hemolizat katıla rak 151, 186, 246, 616, 916 mg/L Eb konsantrasyonlarında kontrollü in vitro hemoliz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
- 88 - SUMMARY In this study, the dimensions of effect of the controlled in vitro hemolysis on some serum parameters were investigated and the obtained results were compared to dealing some papers. The working material was obtained from leftover parts of serums received in the laboratory for analysis from Bio chemistry Department of Faculty of Medicine of Ege Univer- ' sity. The serum parameters which were affected by hemo lysis such as total acid phosphatase, lactate dehydrogenase, total cholasterol and total bilirubin were choiced to exa mine. These parameters were assayed by the methods which were being applied in the hospitals in İzmir, The hemolysate was added to serum specimens to obtain, 151, 186, 246, 616, 916 mg/L Hb final concentrations and the controlled in vitro hemolysis was occured by this way* It was found that there were positive and significant correlations between increased hemoglobin concentrations- 89 - and total acid phosphatase, lactate dehydrogenase activi ties and the concentration of total cholesterol.