Hindilerin fekal florasından izole edilen E.coli suşlarının bazı patojenite özellikleri üzerinde incelemeler
Studies on some pathogenic properties of escherichia coli strains isolated from faecal flora of Turkeys
  1. Tez No: 1376
  2. Yazar: OSMAN ERGANİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada, sağlıklr hindilerin 233 dxşkx örneğinden izole edilen 192 E. cali susunun »roannoz rezistan hemagglutinas- yan(FIRHA),mannoz sensitiv hemagglutinasyon(NSHA), farklı epitel hücrelerine in vitro adhezyon, salt aggregasyon(SAT), serum rezis- tan(SR) »kolisin ve hemolizin özellikleri ile patojenik,enterotok- sijenik ve enteropatojenik karakterleri incelendi. İnsan(A grubu) »sığır, tavuk, kobay ve tavşan aritrositleriy- le F!StfA*,RRHA* ve HA~(negatif hemagglutinasyon) oluşturan E.coli suplarının oranları aşağıdaki gibi bulundu: însan eritrositleri için f 17.2, $22.4 ve $ 60.4,sığıx eritrositleri için $2. S,^6.3 ve $91.1, tavuk eritrositleri için $47.9,$ 0.0 vs $52.1 »kobay e- ritroaitleri için $54. 2, $3. 6 ve $42.2 ve tavşan eritrositleri için $16. 6, $12. 5 ve $78. &.Ayrıca, HA testleri tüm eritrositlerle genelleştirildiğinde:, nsHA*,P1RHA* ve HA“ E.coli suşları, sırasıyla $38. 5, $32. 3 ve $”29.2 olarak bulundu. İnsan, sığır, tavuk ve kobay eritrositleri yapılan HA tiplendirmede,23 farklı HA formülü bulun du. Bu tiplendirmeya göre MNNN,NNSS,SNSS,RNSS,RNNN ve NNNS'li HA formülleri sıra3iyla,$29.2,$18.2,$ia.4,$9.9,$5.7 ve $7.3 olarak bulundu. Adhezyon testlerinde, E. coli'lerin buzağı ince barsak, buza ğı trachea ve tavuk trachea epitel hücrelerine: adhezyon oranları, sırasıyla $50. 5, $55.7 ve $66.1 olarak bulundu. Salt aggregasyon testlerinde, supların $ 39. 5» sı hidrorfo- bik olarak bulundu(SAr değerleri £ 0.05-1.5 N (NH4)2S04). Serum rezistan testlerinde, normal sığır serumuna serum sensitiv supların oranı $ 13.5 ve normal tavuk serumuna serum sen sitiv suşlarm oranı $ 1.04 tü. Kolisinojenik suşlarm oranı $6.2 idi. Suşlar,$5 dafibrine koyun kanı ile hazırlanmış TSA ağarda hemolitik aktiviteye sahip değildi. 192 E.coli susunun $ 54.2 'si günlük civciv için patojenik özellikte bulundu. Enteropatojenik ve enterotoksijenik E. coli'ler, tavşan in ce barsak lup testi ve infantil fare teati(l-3 günlük) ile sıra sıyla $29.2 ve ^10.9 olarak bulundu. Diğer yandan, enterotoksijenik E.coli suşlarınm $95.2*3İ enteropatojenikdi.58 HA testi sonuçlarına göre, insan eritrositleriyla: FIRHA* oluşturan E.coli'ler ile,kobay eritrositleriyla NSHA*/diger eritrositlerle P1RHA* oluşturan E.coli suşları sırasxyla,^?6.7 va ^73.5 oranlarında patojenik bulundular. Beş değişik erit rositle HA oluşturmayan suşların ^39.3'U patojenik olarak bu lundu. HA ve adhezyon testleri sonuçlarına göre, en yüksek adhezyon değeri(^91.0)kobay eritrositleriyle FİSHA* ve diğer e- ritrositlerla P1RHA* oluşturan suşların tavuk trachea epitel hücrelerine adhezyonlarından alındı. Bu iki azalliğin(tavuk trac heae epitel hücrelerine adhezyon ve kobay eritrositleriyla PİSHA*/ diğer eritrositlerle MRHA*) E.coli'lerin hindiler için virulens- lerinda önemli bir rol oynadığı kanaatine varıldı. Enterotoksijenite ve enteropatojenita aktiviteleriylee,HA, adhezyon, SAT, SR ve kolisin özellikleri arasında belirgin bir i- lişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
59 SUfWARY“Studies on. some pathogenic properties of Escherichia coli strains isolated from faecal flora of turkeys”In this study, mannose sensitive hemagglutination(MSHA), mannose resistant hemagglutination^RHA), in vitro adhesion to different apitehelial cells, salt aggregation(SAT), serum resistance(SR), colicine and hemolysins properties and path ogenic, enterotoxigenic, enteropathogenic characteristics of 192 Escherichia coli strains isolated from 233 faecal sampler of healthy turkeys uera examined. The rates, of E.coli strains forming F1SHA *, FIRHA* and HA“ (hemagglutination negative) uith human (group A), bovine, chicken, guinea pig and rabbit red blood cells (RBC)uere found as follows: 17.2 #,22.4 # and 60.4 # for human RBC,2.6 #,6.3# and 91.1 # for bovine RBC,47.9 #,. 0.0 # and 52.1 # for chicken RBC,54.2 #,3.6 # and 42.2 # for guinea pig RBC and 16.6 #, 12.5 # and 78.8 # for rabbit RBC, respectively. In addition, HA tests uith RBCs of 5 species, MSHA^flRUA* and HA~ E.coli strains uere found to be? 38.5 #”,32.3 # and 29.2 ^respective ly. In the HA typing performed by human, bovine, chicken and guinea pig RBC 23 different HA patterns was found. According to the HA typing, HA patterns uith NNNN,NNSS,SNSS,RNSS,RNNN and NNNS uere found to be 29.2 #,18.2 #,10.4 #,9.9 #,5.7 # and 7.3 #, respectively. In adhesion tests, the adhesion rates of the organisms to calf small intestine, calf trachea and chicken' trachea epithelial cells uere found to be 50.5 #,55.7 # and 66.1 #, respectively. In SAT, 39.6 # of the strains was found to be hidropho> bic (SAT values £ 0.05 - 1.5 F? (WH^^SO^). In SR tests, the rates of serum sensitive isolates to normal bovine- sera uere 13.5 and 1.04 # to normal chicken^ sera.60 The rata of colicinogenic isolates was 6.2 f,. The isolates did not posses to hemolitic activity on TSA agar supplemented with 5 % defibrinated sheep blood. Of 192 E.coli strains 54.2 % was found to be pathogenic for day- old chicks. Enteropathogenic and enterotoxigenic E.coli strains were? found 29.2 % and 10.9 % by rabbit ileal loop assay and by infant mouse assay(l-3 day-old) »respectively. On the other hand, 95.2