Allium tuncelianum'da in vitro kültür oluşturulması ve rejenerantların karakterize edilmesi
Establisment of in vitro cultur of Allium tuncelianum and characterization of regenerants
- Tez No: 605103
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE ÇELEBİ TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde Tunceli ilinin belirli bölgelerinde, özellikle Munzur (Mercan) Dağları eteklerinde yer alan Tunceli'nin Ovacık ve Pülümür ilçelerinde yaygın olarak yetişen, endemik bir bitki türü olan Allium tuncelianum'da in vitro kültür oluşturulması ve rejenerantların karakterize edilmesi araştırılmıştır. Çalışmada, Tunceli Pertek'ten (tarla koşullarında yetiştirilen: AT) ve Pülümür'den (doğal olarak dağda yetişen: ATP) temin edilen A. tuncelianum'a ait iki hat kullanılmıştır. Besi yeri olarak BDS (A0, A50, A75, A100, A40, A450, A4100) ve MS (F, F2, F3, F4, F6, F7, F9, F10, F11, F12, F13, F14) temelli farklı konsantrasyonlarda şeker (0, 25, 50, 75, 100 g) ve bitki büyüme hormonları içeren (2,4-D, NAA, BAP ve 2İP) 19 çeşit besi yeri kullanılmıştır. Bu çalışmada 18.414 tanesi açmamış 20.064 çiçek tomurcuğu kültüre alınmıştır. İki hat için kullanılan 19 çeşit besi yerinin altı tanesine (A100, A450, A4100, F4, F9 ve F14) ekilen tomurcuklar ginogenesise, dokuz tanesine (A50, A75, A100, F6, F7, F9, F11, F12, F14) ekilen tomurcuklar somatik sürgün gelişimine cevap vermiştir. Kullanılan besi yerlerine ekilen toplam tomurcuklardan alınan ginogenik ve somatik cevaplar sırası ile % 0,08 ve % 1,29 dur. Denemelerde elde edilen sonuçlar, A. tuncelianum'un ginogenik uyartımı için tomurcukların en iyi cevap verdiği besi yerinin bitki büyüme hormonları içermeyen ve 50 g/l sukroz içeren BDS temelli A450 besi yeri (% 0,44) olduğunu göstermiştir. Somatik sürgün gelişimi için en iyi cevap veren tomurcukların olduğu besi yeri ise 2 mg/l 2,4-D + 2 mg/l BAP + 50 g/l sukroz içeren A50 besi yeri (% 4,44) olarak belirlenmiştir. A. tuncelianum'da ginogenesis için bitki büyüme hormonlarının varlığına bağlı olmaksızın yüksek konsantrasyonlarda sukroz (50 g/l ve üzeri) bulunduran besi yerlerinin daha etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen ginogenik bitkilerin altı tanesi ve somatik bitkilerin altı tanesi flow sitometri ile analiz edilmiştir. Ginogenik bitkilerin bir tanesinin (% 16,66) haploid, dört tanesinin (% 66,66) diploid ve bir tanesinin (% 16,66) miksoploid olduğu tespit edilmiştir. Somatik bitkilerin tamamının diploid olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Allium tuncelianum, ginogenesis, in vitro i
Özet (Çeviri)
In this thesis, making in vitro culture and characterizing regenrants in Allium tuncelianum which is common in Ovacık and Pülümür districts of Tunceli, which is located in the foothills of Munzur (Mercan Mountains) in certain regions of Tunceli province, was investigated. Two lines of A. tuncelianum were obtained from Tunceli Pertek grown under field conditions (AT) and obtained from Pülümür naturally grown on mountain (ATP). MS (F, F2, F3, F4, F6, F7, F9, F10, F11, F12, F13 and F14) and BDS (A0, A50, A75, A100, A40, A450 and A4100) based 19 media containing different concentrations of sucrose (0, 25, 50, 75, 100 g) and plant growth regulators (2,4-D, NAA, BAP and 2IP) were used. In this study, approximately 20 thousand unopened flower buds were cultured. Gynogenic buds planted in six (A100, A450, A4100, F4, F9 and F14) of 19 types of medium and somatic stimulation of buds planted in nine (A50, A75, A100, F6, F7, F9, F11, F12, F14) of 19 types of media has responded. The gynogenic responses and somatic responses obtained from the total buds planted in the medium used were 0.08 % and 1.29 %, respectively. The results showed that the best responsive media for gynogenesis induction forA. tuncelianum was BDS-based (A450) medium containing 50 g / l sucrose and no plant growth regulator. A50 medium (4.44 %) containing 2 mg/l 2,4-D + 2 mg/l BAP and 50 g / l sucrose was found to be the best responding bud for somatic embryogenesis. In A. tuncelianum, it was found that ginogenesis was more effective in the presence of high concentrations of sucrose (50 g / l and above) regardless of the presence of plant growth hormones. Six of the obtained gynogenic plants and six of the somatic plants were analyzed by flow cytometry. One (16.66 %) of the gynogenic plants were haploid, four (66.66 %) were diploid and one (16.66 %) were mixoploid. All somatic plants were diploid. KEYWORDS: Allium tuncelianum, gynogenesis, in vitro