Bursa ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı silajlık mısır çeşitlerinin ot verimi ve kalitesi ile silaj özelliklerinin belirlenmesi
Determination of forage yield, quality and silage characters of some silage maize varieties sown as second crops in Bursa ecological conditions
- Tez No: 605102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BUDAKLI ÇARPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, Bursa ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı silajlık mısır çeşitlerinin ot verimi ve kalitesi ile silaj özelliklerini belirlemek amacı ile 2017 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada, bitki materyali olarak Colonia, AS 160 Silaz, P 3394, Hacıbey, 94MAY66, Macha, Sy Jullen, Sy Atomic ve Temuco çeşitleri kullanılmıştır. Deneme Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap çapı, yaprak oranı, sap oranı, koçan oranı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı ve verimi, ADF ve NDF oranları, silaj kuru madde oranı, silaj pH, silaj ham protein oranı, silaj ADF ve NDF özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek bitki boyu (340,97 cm) As 160 Silaz çeşidinden, en yüksek ilk koçan yüksekliği (153,00 cm) Macha çeşidinden, en ince sap çapı (21,95 mm) P 3394 çeşidinden, en yüksek yaprak oranları (% 21,94, 21,64, 21,54, 21,50 ve 21,50) Macha, Temuco, AS 160 Silaz, P 3394 ve Hacıbey çeşitlerinden, en düşük sap oranları (% 26,54, 26,67, 26,81, ve 26,94) Sy Jullen, Sy Atomic, P 3394 ve 94MAY66 çeşitlerinden, en yüksek koçan oranları (% 53,08, 53,01, 51,88 ve 51,69) Sy Atomic, Sy Jullen, 94MAY66 ve P 3394 çeşitlerinden, en yüksek yeşil ot verimleri (8513,75 ve 8501,31 kg/da) As 160 Silaz ve Sy Jullen çeşitlerinden, en yüksek kuru madde verimi (2443,05 kg/da) Sy Jullen çeşidinden, en yüksek ham protein verimleri (165,81 kg/da ve 164,95 kg/da) Sy Jullen ve Macha çeşitlerinden, en düşük ADF oranı (% 23,89) 94MAY66 çeşidinden, silajda en yüksek kuru madde oranı (% 31,46) Temuco çeşidinden, en düşük silaj ADF oranı (% 20,48) 94MAY66 çeşidinden ve en düşük silaj NDF oranı (% 42,72) P 3394 çeşidinden elde edilmiştir. Sonuç olarak Bursa koşullarında yüksek ot verimi ve kalite kriterleri göz önüne alındığında 94MAY66 çeşidi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to investigate the determination of forage yield, quality and silage characters of some silage maize varieties sown as second crops in Bursa ecological conditions at the Agricultural Application and Research Center of Agriculture Faculty, Bursa Uludag University in 2017. In this research, Colonia, AS 160 Silaz, P 3394, Hacıbey, 94MAY66, Macha, Sy Jullen, Sy Atomic and Temuco were used as a plant material. The experiment was established using a randomized complete block design with 3 replications. In the research,plant height, first ear height, stem diameter, leaf ratio, stem ratio, cob ratio, forage yield, dry matter yield, crude protein content and yield, ADF and NDF, silage dry matter content, silage pH, silage crude protein content, silage ADF and NDF characteristics were investigated. According to the results; the highest plant height (340,97 cm) was obtained from As 160 Silaz , the highest first ear height (153,00 cm) was obtained from Macha , the lowest stem diameter (21,95 mm) was obtained from P 3394, the higest leaf ratios (21,94 %, 21,64 %, 21,54 %, 21,50 %, 21,50 %) were obtained from Macha, Temuco, AS160 Silage, P 3394 and Hacıbey, respectively, the lowest stem ratios (26,54 %, 26,67 %, 26,81 % and 26,94 %) were obtained from Sy Jullen, Sy Atomic, P 3394 and 94MAY66, respectively, the heighest ear ratios (53,08 %, 53,01 %, 51,88 %, 51,69 %) were obtained from Sy Atomic, Sy Jullen, 94MAY66 and P 3394, respectively, the highest green forage yields (8513,75 kg and 8501,31 kg/da) were obtained from As 160 Silage and Sy Jullen, respectively, the highest dry mater yield (2443,05 kg/da) was obtained from Sy Jullen, the highest crude protein content yields (165,81 kg/da and 164,95 kg/da) were obtained from Sy Jullen and Macha, respectively, the lowest ADF content (23,89 %) was obtained from 94MAY66, the highest silage dry matter content (31,46 %) was obtained from Temuco, the lowest silage ADF content (20,48 %) was obtained from 94MAY66, the lowest silage NDF content (42,72 %) was obtained from P 3394 variety. As a result, 94MAY66 variety is suggested for the highest green forage yield and quality criteria under ecological conditions in Bursa.