Bir 'havalimanı şehri' projesinin gayrimenkul piyasası üzerinden değerlendirilmesi: istanbul havalimanı
Evaluating an 'Aerotropolis' project through the real-estate market: İstanbul airport
  1. Tez No: 605104
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz inovasyon çağında, gelişen teknoloji ile birlikte“hız”ve“kent”sözcükleri birbirinden ayrı düşünülemeyecek kavramlar haline gelmiştir. Bugün bu iki kavramın birbirini beslediği sektörlerin başında inşaat ve gayrimenkul gelmektedir. Bu besleme iki yönlü olarak ele alınabilir: birincisi, kentteki yapıların inşa hızı-kentin gelişimi ilişkisi; ikincisi kent içi konumlar arası ulaşım hızı- kentlilerin yaşam kalitesi bağlantısı. Bu tez, kendi içlerinde doğru orantıya sahip bu ilişkileri Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul için incelemiştir.“Hız”ve“kent”kavramlarını etkili bir şekilde yansıtan yapılardan biri de havalimanlarıdır. Tez kapsamında, örnek olarak son 10 yılın en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı ele alınmıştır. Arnavutköy ilçesinde konumlanan bu proje, ulaşımın kentsel fonksiyonlar üzerindeki etkisini ve yapıldığı bölgedeki gayrimenkul ve inşaat dinamiklerini incelemek için önemli bir örnek olmuştur. Tez kapsamında, İstanbul Havalimanı (İH) projesi çok yönlü yapısından dolayı yeni bir kent oluşumu olarak görülmüştür. Bu bağlamda,“Aerotropolis”ile bağdaştırılmış ve nasıl bir“havalimanı-şehri”yaratıldığı incelenmiştir.“Mega-proje”olarak nitelendirilen bu projenin ulaşım, ticaret, sosyal yaşam ve ekonomi ile ilişkili kentsel sistemler ve gayrimenkul değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen veriler geçmiş ve bugün karşılaştırmasıyla grafiklere yansıtılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda, İstanbul Havalimanı'nın projelendirme aşamasından açılış sürecine kadar, bölgede gayrimenkul fiyatlarının yükseldiği, mülkiyet değişim sayısının arttığı, emlak ofisi sayısının yükseldiği, bölgede yapılaşma hızının ve sayısının arttığı ve tarımsal faaliyetlerin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our innovational age, with the development of technology the words“speed”and“urban”became inseparable concepts. Today, these two concepts feed each other mostly at construction and real estate marketing. This feedback can be seen as twofold: first is the relationship between building's construction speed and urban development; second is the transportational speed in the city and the life quality of citizens. This thesis, analyzed these relationships which have direct ratio between each other for the metropolis of Turkey, Istanbul. Istanbul Airport is chosen as an instance because it is thought that airports are the best projects that reflects the concepts,“speed”and“urban”. It is located in Arnavutköy and it is seen as an important source for re-analyzing influences of transportation on urban functions and constructional dynamics on its region. Because of having multi-functional properties, Istanbul Airport Project is seen as a new urban creation. In this context, it is related with“Aerotropolis”and analyzed how it is created. This“mega-project”s influences on urban systems such as transportation, trading, social life and economy and real estate marketing was searched. With comparing both the past and present data, obtained information is shown with graphics and concrete consequences are re-evaluated. As a result of these evaluations, it seen that, from the beginning of Istanbul Airport project to it's opening, the real estate marketing prices and offices, ownership change rates, construction speed were increased while agricultural activities were decreased.