Gelecek nesil mobil ağlarda hareketlilik modelinin deneyim kalitesi üzerine etkilerinin analizi
Analysis of the impact of mobility model on quality of experience in next generation mobile networks
  1. Tez No: 605110
  2. Yazar: SHAYESTA NAZIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mobil ağlarda hareket etmek (mobilite), hızlarını ve yönlerini sürekli değiştiren bir kullanıcı grubunu işaret etmektedir. Bu değişikliklerin rastgele doğası nedeniyle, kullanıcının hareket kalıplarını modellemek için çeşitli yöntemler sağlanmıştır. Her model kullanıcının fiili olaya yakın olan davranışını yansıtmaya çalışmaktadır. Bir yandan Hareketlilik, kullanıcıların mobil ağlarda sunulan özelliklerden ve hizmetlerden faydalanmalarını sağlarken, diğer yandan, kaynakların etkin bir şekilde yönetilmemesi, trafik veya hızlı solma fenomeni nedeniyle, kullanıcı iletişimi kesilebilir. Dolayısıyla, şebeke operatörlerinin kullanıcılara sunduğu hizmet kalitesi ne olursa olsun, deneyimli hizmet kalitesi çevre değişkenlerinden büyük oranda etkilenir. Bu değişkenlik, özellikle Hareketlilik modellerinde tatmin edici olmayan deneyim kalitesini değiştirebilir. Konu ile ilgili olarak, beşinci nesil mobil ağlarda araştırmalar son yıllarda başlamıştır. Çalışmaların temel amacı, kullanıcı memnuniyetini arttırmak için tecrübe kalitesini sağlamaktır. Önizleme çalışmalarının gözden geçirilmesinde, 3.5 nesil mobil şebekelere kadar hizmet kalitesinin etkisi araştırılmıştır. Bu nedenle, bu konuda yapılan son araştırmalar incelendiğinde, hareketlilik modellerinin beşinci nesil mobil ağlardaki deneyim kalitesi üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalarda boşluklar görülmektedir. Bu araştırmada, beşinci nesil ağı için verimli bir küme tabanlı yönlendirme protokolü sunuyoruz. Protokol ağların kullanım ömrünü, istikrarını ve yüksek verimini artırmayı hedefliyor. Küme Başı (KB) seçimi için temel kriter olarak kullanılan her bir KB'ye eşik hesaplaması getirilerek elde edilir. Protokol ayrıca düğümlerin Baz istasyondan uzaklık parametresini de dikkate alır. Bu araştırmada, STEPS, SLAW ve Teme-Park hareketlilik modellerinin beşinci nesil mobil ağlardaki deneyim kalitesi üzerindeki etkilerini analiz etmeye ve değerlendirmeye çalıştık. Sonuçlara göre kullanıcılara alınan en iyi verim ortalama kalitesi üzerinde, STEPS hareketlilik modelinin alfa 0 ve 100 ile küçük hücreli ağlarında ve SLAW hareketlilik modelinin mikro hücreli ağlarında 5N'de önerildi.
Özet (Çeviri)
Moving in mobile networks refers to a subset of users that continuously change their speed and direction. Due to the random nature of these changes, several methods are provided to model user's movement patterns. Each model tries to reflect user's behavior that are close to actual event. Especially in recent years, most studies focus on mobility models that are provided by following real users and record their patterns of movement. Mobility in one hand, provide users to take advantage of features and services offered in mobile networks, but in the other hand, it can be disconnect user communication when receiving services due to the lack of effective management of resources, traffic or fast fading phenomenon. So, regardless of the quality of service that network operators provided to users, quality of experienced service greatly influenced by environment variables especially mobility models and This could change the quality of experience unsatisfactory. As regards, research in fifth generation of mobile networks has begun in recent years, the main objective of theme are providing quality of experience to increase user satisfaction. In review of previews works, the effect of quality of service up to 3.5 generation of mobile networks has been investigated. So, reviewed of last research in this respect has shown studies vacancies on the impact of mobility models on the quality of experience in fifth generation of mobile networks. In this research, we present an efficient cluster based routing protocol for 5G network. The protocol aims at increasing lifetime, stability and high throughput of networks. It is achieved by introducing threshold calculation on each CH, which is used as basic criteria for CH election and selection. The protocol also takes into account distance parameter of nodes from sink. In this research, we try to analysis and evaluated the effect of STEPS, SLAW and Theme-Park mobility models on quality of experience in fifth generation of mobile networks based on leach protocol. According to the result, the quality of best throughput experienced suggested to users with alpha equals to zero and 100 in STEPS mobility models in small cell networks and user with SLAW mobility models in micro cell networks.