Personel güçlendirme ve örgütsel öğrenmenin örgütsel yaratıcılığa etkisi: Konu ile ilgili bir araştırma
The effect of personal empowerment and organizational learning on organizational creativity: A research on the subject
  1. Tez No: 605140
  2. Yazar: BETÜL AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları örgütün başarısını büyük ölçüde etkilemekte ve işgörenlerin güçlendirilmesi için yapılan uygulamalar ve örgütsel öğrenme, örgütsel yaratıcılık kavramının ön şartı olarak görülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı; hizmet ve imalat örgütlerinde personel güçlendirme ve örgütsel öğrenmenin örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisini ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Trakya'da çalışan 902 hizmet ve imalat işgöreninin katılımıyla ve anket tekniği yoluyla toplanan veriler SPSS 20 ve AMOS 21 programlarında analiz edilerek yorumlanmıştır. Elde edilen veriler açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modeli, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Yapısal eşitlik modeli analizi sonuçlarına göre; personel güçlendirmenin alt boyutu olan destek boyutunun, örgütsel öğrenmenin alt boyutları olan analiz ve yorum ile öğrenme kültürü üzerinde ve örgütsel yaratıcılığın alt boyutu olan bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca personel güçlendirmenin diğer alt boyutu olan özgüven ve beceri boyutunun ise örgütsel öğrenmenin alt boyutu olan öğrenme kültürü üzerinde ve örgütsel yaratıcılığın alt boyutları olan teşvik ve ödüllendirme ile bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Örgütsel öğrenmenin alt boyutu olan analiz ve yorumun örgütsel yaratıcılığın alt boyutu olan yenilik düşüncesi ve destek, yöneltme, teşvik ve ödüllendirme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca örgütsel öğrenmenin alt boyutu olan öğrenme kültürünün örgütsel yaratıcılığın alt boyutları olan yenilik düşüncesi ve destek ile yöneltme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu doğrulanmıştır. Sonuç olarak personel güçlendirmenin ve örgütsel öğrenmenin örgütsel yaratıcılığa olumlu etkileri bulunmaktadır ve bu durum örgütlerin başarısını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Human resources management practices greatly affect the success of organization and employee empowerment practices and organizational learning are accepted as a prerequisite for organizational creativity term. In this context, the purpose of this research has been determined as revealing the effect of personal empowerment and organizational learning on organizational creativity at service and manufacturing organizations. The data, collected through the participation of 902 service and manufacturing organizations employees in Thrace Region and survey techniques, were analyzed using SPSS 20 and AMOS 21. Data obtained from research has been evaluated by explanatory and confirmatory factor analysis, Structural Equation Modeling, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests. According to the structural equation modeling analysis results of the research; it has been found out that there is statistically significant relationship between support which is sub-dimension of personal empowerment and analysis and interpretation and learning culture which are sub-dimensions of organizational learning; also between support and knowledge sharing which is sub-dimension of organizational creativity. It has been found out that there is statistically significant relationship between self-confidence and ability and learning culture; and incentive and reward, knowledge sharing. At the same time it has been shown that there is statistically significant relationship between analysis and interpretation which is sub-dimension organizational learning and innovation idea and support, directing, incentive and reward which are sub-dimensions of organizational creativity. As a result, employee empowerment and organizational learning have a significant and positive impacts on the organizational creativity and this situtation affects success of organizations.