Öğrenen organizasyonlar ve öğrenen organizasyonlarda örgüt kültürünün belirlenmesinde örgüt içi bütünleşmeyi etkileyen unsurlara yönelik bir araştırma
- Tez No: 140859
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
oz İşletmeler için uzun dönemli başarının devamı çok önemlidir. Bu yüzden organizasyonlar rekabetçi olabilmek için çevresel değişimlere uyum sağlamak zorundadır. Öğrenme yeteneği organizasyonlara çevreye uyum sağlama imkanı verir. Öğrenen organizasyonların oluşturulması belirsiz çevresel değişimlerin yaşandığı koşullarda organizasyonların performansını maksimize etmenin tek yoludur. Bu çalışmanın amacı, öğrenen organizasyonlarda örgüt kültürünün belirlenmesinde örgüt içi bütünleşmeyi etkileyen unsurları belirlemektir. Yapılan literatür çalışmasının ardından öğrenen organizasyonlarda örgüt kültürünün belirlenmesinde örgüt içi bütünleşmeyi etkileyen unsurlar liderlik tarzı, iletişim sistemi, vizyonun paylaşılması, katılımcı yönetim, personel güçlendirme, bilginin paylaşılması, takım çalışması ve işbirliği, esnek örgüt yapısı, performans değerleme ve ödüllendirme sistemi olarak belirlenmiştir. Araştırma, Türkiye'nin en eski 50 aile işletmesi ile yürütülmüştür. Bilgiler işletmelerden anket yoluyla toplanarak“SPSS for Windows 10.0”istatistik programı yardımı ile analiz edilmiştir. İlk olarak, örgüt içi bütünleşmeyi etkileyen unsurların ortalama değerleri bulunmuştur. Daha sonra çıktılar korelasyon ve regresyon analizi yardımı ile değerlendirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is vital for companies to run for long-term success in the world so all organizations must adopt the environmental changes to be competitive. Learning competence gives them adapting the environment Building a learning organization is the only way of maximizing organizational performance under conditions of uncertain environmental changes. The objective of the study was to determine the elements affecting the integration through organizational culture in the learning organizations. A critical review of existing literature, the elements affecting the integration through organizational culture in the learning organizations were found out leadership style, communication system, sharing vision, participative management, empowerment, sharing knowledge, team work and cooperation, flexible organization structure, performance assesment and reward system. The research was conducted on the oldest 50 family-owned Turkish companies. The data collected from the companies through questionnaires were statistically analyzed through the SPSS for Windows 10.0. First, the average values of certain elements affecting the integration were found and then the outcomes were assessed by the correlation and regression analysis. IV