Paralelleştirilmiş sistemlerde görüntü işleme performans analizi
Analysis of image processing performance in parallel systems
- Tez No: 605144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada gömülü sistemlerde görüntü işleme performans analizi için örnek bir uygulama yapılmıştır. Gerçekleştirilen sistem kamera üzerinden alınan görüntüyü sistemde bulunan çekirdek sayısına göre parçalara ayırıp parelel olarak eşik filtresi, morfoloji, aşındırma ve yayma görüntü işleme tekniklerini uygulayarak, Arka Plan Çıkarım (AÇ) tekniği ile hareketli nesne tespiti yapmaktadır. Yapılan çalışma, gömülü sistem olarak The Texas Instrument tarafından üretilen TMS320C6713 DSP' sinde, Nvidia tarafından üretilen Jetson Nano Developer Kit' de ve Intel i5 3230 4 çekirdekli işlemciye ve 6GB RAM' e sahip masaüstü bilgisayarda çalıştırılmıştır. Elde edilen performans analizleri çalışma içerisinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a sample application is performed for image processing performance analysis in embedded systems. Realized system separates the image taken from the camera according to the number of cores in the system and applies threshold, morphology, erosion and dilation image processing techniques as parallel and makes moving object detection with Background Subtraction (BS) technique. The study was carried out on the TMS320C6713 DSP produced by The Texas Instrument, Jetson Nano Developer Kit produced by Nvidia as embedded system and on the desktop computer with i5 3230 4 core cpu and 6GB RAM. The performance analyzes obtained are shown in the study.