Determination of oil pump covers' thickness using the finite element method
Yağ pompası kapaklarının kalınlığının sonlu eleman yöntemi ile belirlenmesi
- Tez No: 605143
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yağlama sistemi bir motorun görevini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlayan en önemli sistemlerden biridir. Motordan kartere süzülen yağın tekrar motora sağlanması yağ pompası aracılığı ile olur. Yağ pompaları farklı modellere, hacimlere ve çalışma sistemine sahiptirler. Hidrolik yağ pompası, mekanik enerjiyi, basınç ve akış gibi hidrolik enerjiye dönüştüren, yağlama sisteminin ana bileşenidir. Yağ pompasının ağırlığına etki eden iki temel parçası gövde ve kapaktır. Bu çalışma bir yağ pompası modelinde kullanılan kapağın sonlu eleman analizi yöntemi ile kalınlığının belirlenmesini içermektedir. Kapak kalınlığı belirlenmesi çalışmasının amacı, herhangi bir araçta daha hafif komponentler ile yakıt tüketimini azaltmak, çevresel düzenlemelere katkıda bulunmak ve ham madde maliyetlerinnde azalma sağlayarak, endüstride rekabetçi yapıyı arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
The lubrication system is one of the most important systems that allows the engine to perform its task properly. Providing the necessary oil from the crankcase to the engine is maintaned by the oil pump. Oil pumps can be different types, volumes and have different operating systems. A hydraulic pump is the main part of the lubrication system and can be defined as a mechanical device that converts mechanical power into hydraulic energy such as flow, pressure. The two main parts that affect the weight of the oil pump are the housing and the cover. This study includes the thickness determination of the oil pumps' covers using the finite element method. The aim of the cover thickness determination is to reduce the fuel consumption with lighter component in any auto, to contribute the environmental regulations and to increase the competitiveness power of any automotive company by reducing the raw material costs.