Pekin ördeklerinde büyüme hormonu geni polimorfizminin incelenmesi
Investigation of growth hormone gene polymorphism in Pekin ducks
  1. Tez No: 605155
  2. Yazar: CANDAN ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Pekin ördeklerinde büyüme hormonu (BH) geninin 2'inci, 3'üncü ve 4'üncü intronlarındaki polimorfizmleri araştırmaktır. Bu amaçla her iki cinsiyetten yetişkin Pekin ördeklerinden 5-10 ml kan alınmıştır. BH geninin 2'inci, 3'üncü ve 4'üncü intronlarındaki genetik polimorfizm, üç primer çifti ile PCR-RFLP yönteminde BsmF1 enzimi kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan araştırmaların sonucunda sadece 2'inci intron bölgesinden çoğaltılmış bölgeler polimorfizm göstermişlerdir. 3'üncü ve 4'üncü intronlarda ise genetik varyasyon gözlenmemiştir. 2'inci intron bölgesinde üç genotip (TT, CT ve CC) gözlenmiş ve T ve C allellerinin frekansları sırasıyla 0,7521 ve 0,2479 olarak hesaplanmıştır. Çalışılan populasyonun Hardy-Weinberg dengesinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study was to investigate the polymorphisms in intron 2, 3 and 4 of the growth hormone (GH) gene of Pekin ducks. Forthis purpose, in the both sex 5-10 ml blood samples were obtained from of adult Pekin ducks. Three primers were used to determined genetic polymorphisms of intron 2, 3 and 4 of the GH gene with PCR-RFLP methods using BsmF1. As a results of studies only the products amplified from intron 2 showed polymorphisms. No genetic variation was found in intron 3 and intron 4. Three genotypes (TT, CT and CC) were observed in the intron 2 region. The gene frequencies of T and C alleles were calculated to be 0,7521 and 0,2479, respectively. The studied population was observed to be in Hardy-Weinberg equilibrium.