Karadeniz bölgesi geleneksel ahşap konutunun su ve ısı etkilerine karşı dış duvar performansının artırılmasına yönelik önlemler
Measures to increase the exterior wall performance of the traditional wood housing of the Black Sea region against water and heat effects
- Tez No: 605159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan çalışmada kısaca, Geleneksel Karadeniz Mimarisinin tanıtımı yapılarak su ve ısı tesirlerinin yapı içerisinde bulunma ve hareket şartları tanıtılmış, oluşturabileceği zararlar açıklanmış ve yapı ömrünün arttırılması, yapının gelecek kuşaklara aktarılması için alınması gereken önlemlere yer verilmiştir. Çalışma Doğu, İç ve Batı Karadeniz başlıkları altında Karadeniz Bölgesi geleneksel ahşap yapısı üzerine kurgulanmış, bölgenin üç başlık altında geleneksel ahşap yapılarının sınıflandırılması yapılmış, benzerlikler, ayrılıkları hem mimari hem yerleşim hem de malzeme kullanımı ve strüktür yönünden tespit edilmeye çalışılmıştır. Su ve ısının tanımı yapılmış, yapılara girişi ve hasarları tariflenmiş ve alınması gereken önlemler ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by briefly introducing Traditional Black Sea Architecture, water and heat effects which are present in the building and movement conditions are introduced, the damages that may occur are explained and the measures to be taken in order to increase the life of the building and transfer the building to future generations are included. The study is mounted on the traditional wooden structure of the Black Sea Region under the titles of East, Inner and West Black Sea and the classification of the traditional wooden structures of the region under the three headings has been made and the similarities and differences have been tried to be determined in terms of architecture, settlement, material usage and structure. The definition of water and heat, the mechanism of entry and damage to the structures are described and the precautions to be taken are examined in detail.