Tip 2 diabetes mellitus hastalarında koroner arter hastalığının araştırılmasında Tc-99m MİBİ gated miyokart perfüzyon sintigrafisinin yeri
The role of Tc-99m MIBI gated myocardial perfusion scintigraphy in the investigation of coronary artery disease in patients with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 605160
  2. Yazar: ÜMİT ÖZGÜR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATASEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, diyabetli hastalarda Tc-99m sestamibi gated MPS tetkikinin KAH'nın araştırılmasında tanısal değerini belirlemek ve bu tetkik ile koroner mikrovasküler dolaşımına ve sol ventrikül fonksiyonuna ilişkin hesaplanan parametrelerin KAH tanısında MPS tetkikine katkısını değerlendirmek hedeflendi. MATERYAL VE METOD: Elli yaş üzerinde, en az 10 yıldır DM tanısı ile izlenen, hipertansiyonu, bilinen KAH veya geçirilmiş miyokart enfarktüsü olmayan ve sigara kullanmayan 38 DM hastası ile yaş bakımından hasta grubu ile eşdeğerde ve KAH yönünden düşük risk taşıyan 19 kontrol olgusuna tek gün istirahat-stres EKG gated Tc-99m sestamibi MPS tetkiki uygulandı. MPS tetkiki ile, egzersiz sırasında istirahat durumuna göre miyokart kan akımında meydana gelen artış; sol ventrikülden elde edilen sayımlar ve enjekte edilen radyoaktivite miktarları kullanılarak, artış oranı (%IR) biçiminde hesaplandı. BULGULAR: Diyabetli hasta grubu içerisinde 5 olguda (%13; 5/38) MPS bulguları miyokart iskemisi ile uyumluydu. Bu hastaların üçüne koroner anjiografi uygulandı ve MPS bulguları ile uyumlu olarak subkritik (
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to evaluate diagnostic value of ECG gated Tc-99m sestamibi MPS in detection of coronary artery disease, and contribution of parameters relevant to left ventricular function and microvascular coronary circulation to MPS in a diabetic population. MATERIALS AND METHODS: We applied single-day rest-stres ECG gated MPS on 38 diabetic patients over 50 years of age, with DM durations longer than 10 years, without hypertension, cigarette smoking, known coronary artery disease or previous myocardial infarction; and an age-matched control group of 19 patients with low-risk for coronary artery disease. Using myocardial counts obtained from SPECT data and injected amounts (mCi) of Tc-99m sestamibi, we calculated the relative increase in myocardial counts during exercise in comparison to rest conditions, as %IR. RESULTS: MPS revealed myocardial ischemia in 5 diabetic patients (%13; 5/38). Coronary angiography was applied in three of them and revealed subcritic (