Bursa kent çekirdeğinde rekreasyon ve turizm amaçlı ulaşım koridoru planlama yaklaşımı
Planning approach for recreation and tourism purposes in Bursa city
- Tez No: 605161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kent merkezleri kentlerin en yoğun kullanıldığı bölgelerdir. Bu alanlarda kimi şehirlerde tarihi ve kültürel açıdan en önemli noktalardır. Bütün bunların yanında aynı zamanda kent merkezleri ulaşım sistemlerinin de toplandığı noktalardır. Bu noktada kent merkezleri yoğun kullanımları ulaşımı, turizmi, tarihi ve kültürü ile önemli değerlere sahip kente hizmet eden alanlardır. Bu tez ile kentin önemli merkezlerini birbirine bağlayan alanlarda turizm ve rekreasyon amaçlı kullanımlar ile ulaşım alanlarının fonksiyonları ve kullanım tiplerini belirleyerek bütüncül planlama yaklaşımları geliştirmek amaçlanmıştır. Bursa ili, Osmangazi ilçesi, merkezi ve çevresi (kent çekirdeği)'nde bulunan ulaşım aksı boyunca bulunan koridor alan çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Çalışma alanı üç bölümde değerlendirilmiştir. 1. Bölge Heykel- Yeşil, 2. Bölge Şehreküstü- Heykel, 3. Bölge Kültürpark- Şehreküstü' dür. Çalışmanın yöntemi literatür taraması, gözlem ve kullanıcı anket yöntemiyle şeklinde gerçekleşmiştir. Kullanıcıların alana yönelik beklentileri, sorunları ve mekanın fiziksel ve sosyal özellikleri yönünden hoşnutluk ve yeterlilik dereceleri değerlendirilmiştir. Hem kent merkezi olması hem de tarihi ve turistik bir alan olması dolayısıyla yoğun kullanımları bulunan bu alanda kullanıcılar yeşil alan ve peyzaj değerleri açısından daha düzenli ve bakımlı ve yeşil alanlar olmasını tercih etmişlerdir. Ayrıca üzerindeki donatıların tarihi doku ile uyumlu olmasına rağmen turistik tanıtım ve yönlendirmelerin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Mevcut kullanımlar ve anket çalışması değerlendirildiğinde alan üzerinde bakımlı ve peyzaj değerleri açısından zengin yeşil sürekliliği olan aynı zamanda turistik ve rekreasyonel kullanımlara olanak tanıyan alanlar ile birlikte bir süreklilik gösterecek koridor planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Urban centers are the most heavily used areas of the city. In some cities in these areas are the most important points from a historical and cultural perspective. In addition to all these, the urban centres are also points of the transportation system is collected. At this point, the intensive use of urban centres, transport, tourism, history and culture with key values that serve the city areas. This thesis connects the city with the major centers of tourism and recreation in the areas of transportation purposes and functions by identifying the areas of holistic planning approach is intended to develop and the type of use. Bursa Osmangazi district, the centre and the environment (located in the urban core, transportation constituted the material of the study area along the axis of the corridor. Three sections were evaluated in the study area. 1. Region Sculpture - Yesil, 2. The Region Şehreküstü - Sculpture, 3. Regional Culture - Sehrekustu' stop. The methodology of the study literature review, observation and the survey method was in the form of user. Expectations for the field users, problems of space and physical and social characteristics was evaluated in terms of the degree of satisfaction and competence. Both the city centre and is a historical and touristic area in terms of landscape values in this area with intensive use of field and hence more regular users Yesil and well-maintained areas and Yesil to be preferred. Also the equipment is compatible with the historical texture, although it was determined that the referrals were insufficient, and tourist promotion. The survey evaluated the existing use and are well maintained and with continuity on the field at the same time rich in terms of landscape values Yesil, tourist and recreational use should be planned with fields that allow you to show a continuity in the corridor.