Servo motor tahrikli hibrit abkant pres sisteminin analizi
Analysis of servo motor drive hybrit press brake system
  1. Tez No: 605169
  2. Yazar: ÖZKAN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERZAN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde hidrolik sistemler ve hareket elde edilen kısmı olan hidrolik eyleyiciler endüstri süreçlerinde ve otomasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığından dolayı hidrolik sistemlere; Uçak, otomobil, makine, savunma sanayi, eğlence amaçlı makineler vb. her gün karşılaştığımız yaşamımızın içinde yer alan ve sıklıkla kullanmış olduğumuz bu araçları örnek olarak gösterilebiliriz. Bu tez çalışması kapsamında hidrolik çift etkili eyleyiciye sahip bir sistemin geleneksel valf ve değişken hızlı pompa denetimli kontrolünün, deneysel ve analitik olarak karşılaştırması gerçekleştirilmiştir. Prototip çalışması için hesaplamalar sonucu bileşenler belirlenmiştir. Prototip için hidrolik sitemlerin yaygın olarak kullanıldığı pres makinelerinden 80 tonluk abkant pres üzerinde öngörülen sistem uygulanmıştır. Geleneksel valf denetimli sistemlerde, sistemdeki debi oransal valf yardımı ile ayarlanırken, değişken hızlı pompa denetimli sistemde ihtiyaç olan debi servo motor yardımıyla pompa hızı değiştirilerek sağlanmaktadır. Bu sayede valflerde meydana gelen kayıpların önlenmesi amaçlanmaktadır. Karşılaştırmanın anlaşılması adına geleneksel valf denetimli sistem ve çözüm olarak sunulan pompa kontrollü sistemin basitleştirilmiş hidrolik şemaları oluşturularak, yük altında sistem dinamik davranışlarını anlamak üzere AUTOMATION STUDIO® ortamında benzetim çalışması gerçekleştirilmiştir. Simülasyondan elde edilen sonuçlar ile prototipten elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen sonuçların özellikle C-tipi pres makineleri sektöründe benzer uygulamalarda yol gösterici ve faydalı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, hydraulic systems and hydraulic actuators are widely used in industrial processes and automation applications. Through practical use of hydraulic systems are seen in many areas. Such as; Aircraft, automobile, machinery, defense industry, entertainment machines. In this thesis, experimental and analytical comparison of traditional valve and fixed displacement pump controlled of double acting actuators is realized. In the scope of the study, traditional valve controlled systems flow is adjusted with the help of servo valve and the pump controlled system with servo motor is provided by changing the pump speed. In this way, it is aimed to prevent losses in the valves. In order to understand the comparison, simplified hydraulic diagrams of the traditional valve-controlled system and pump-controlled system, which is offered as a solution, were simulated in Automation Studio® environment to understand system dynamic behavior under the load. The component were determined as a result of the calculation for the prototype study. For the prototype, the system envisaged on the press brake, which is one of the press machines where hydraulic systems are widely used and applied. The results obtained from the simulation were compared with the results obtained from the prototype. It is foreseen that the results obtained in this study can be guiding and useful in similar applications especially in c-type press machines sector.