Günümüz az katlı konut yapılarında ahşap konstrüksiyonlu yapım sistemlerinin yönetmelikler açısından karşılaştırılması: Türkiye-Japonya örneği
A comparison of timber construction systems in today's low-rise residential buildings in terms of regulations: The case of Japan and Turkey
  1. Tez No: 605173
  2. Yazar: FEYYAZ ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞENKAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan barınma ihtiyacını karşılaması amacıyla üretilmeye başlanılan konutlar, zaman içinde gelişerek yükseklik, konum, adet, yapım sistemi gibi değişkenler ile birbirinden farklılaşmaktadır. Bu farklılıklar konut talep eden, konut tasarlayan ve konut alanlarında ilgili düzenlemeler çerçevesinde şekillenmektedir. Az katlı konutların yapım sistemleri taşıyıcılık görevi üstlenen malzemeye ve bu malzemelerin bir araya getiriliş biçimlerine göre adlandırılabilmektedir. Ahşap, konut üretiminde geçmişten günümüze her dönemde kullanılagelen bir malzeme olmuştur. Geçmişte konut üretimi için vazgeçilmez bir malzeme olan ahşabın, günümüzde az katlı konut uygulamalarında tercih edilme oranı artmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde, çalışmanın amacı, genel kapsamı ve uygulanan yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde ise geniş bir çerçeve ile literatür analizi yer almaktadır. Konut kavramının ortaya çıkması, tarih içindeki gelişimi ve konut yapılarının yapım sistemleri incelenmiş, ahşap konstrüksiyon yapım sistemlerinin, ilgili sınıflandırmasındaki yeri ortaya konmuştur. Daha sonra Japonya ve Türkiye'de günümüz ahşap yapım sistemleri ile ilgili yasal düzenlemeler ve bunların kaynaklarından birisi olan ilgili standart kurumlarının yayınladıkları standartlar incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde alan çalışması olarak Japonya yönetmeliğine göre son yıllarda uygulanmış bir örnek yapı, yapım sistemleri, uygulama basamakları, uygulama detay ve fotoğrafları ile incelenmiş, Japonya ve Türkiye'de uygulanan yönetmelikler, ilgili yasal düzenlemeler, uygulama yöntemi ve detayları, kullanılan malzemeler olmak üzere üç başlıkta ilgili kurumların yayınladıkları standartlar göz önünde alınarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın amacına yönelik elde edilen bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People start to produce houses for themselves to meet one of our most basic need sheltering. Houses developed over time and differ one another from variables such as height, position, number, construction system etc. These differences are shaped by housing demanders, designers and related regulations in housing areas. The construction systems of low-rise houses can be named according to the structural materials and the way these materials are brought together. Wood has been a material used in house production from past to present. In the past, wood was an indispensable material for residential production, the preferred ratio of wood structural material is increasing in today's low-rise residential applications. In the introduction of this study, which consists of four chapters in total, the purpose of the study, the general scope and the method applied are explained. In the second part, a broad framework and literature analysis are given. The emergence of the concept of housing, its development in history and the construction systems of residential buildings are examined and the place of wooden construction systems in the classification of construction systems is revealed. Then, today's timber housing construction system regulations are studied both countries with common characteristics, differences and strengths. In the third part of the study as a field work a house is examined which is constructed in Japan in recent years according to regulation in use. The examination made about construction method, application steps, details and photos. After that, a comparison is made regarding regulation in use under these three headings which are; construction method with details, related regulations in both countries and materials with standards. In the conclusion part, the findings obtained for the purpose of the study are discussed.