Mermer arama ve işletme ruhsatlarında değer tespiti ve teminatlaştırabilirliğinin araştırılması
Investigation of value determination and collateralization of marble research and operation licenses
- Tez No: 605186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN CELAL ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, mermer arama ve işletme ruhsatlarının değer tespitinin sağlıklı şekilde yapılması ve teminat olarak kullanılabilmesi konuları araştırılmıştır Mermer işletmeciliği, arama ve işletme sürecinde yüksek yatırım gerektirmesi sebebiyle birlikte ticari anlamda önemli riskler taşımaktadır. Bankalar, kredi ve destek veren resmi kurumlar tarafından değer tespiti yapılmış, riskleri belirlenmiş ve uluslararası standartlara göre raporlanmış bir ruhsat için maddi kaynak ve kredi alınabileceği öngörülmüştür. Kanunlar tarafından ipotek olarak alınabilen ve haciz koyulabilen hakların, gerekli incelme ve araştırmalar ile, resmi olarak kredi teminatı olarak kullanılması amacıyla yöntemler geliştirilmiştir. Mermer arama ve işletme ruhsatlarının değerinin tespit edilebilmesi için kullanılabilecek değerleme modelleri incelenmiştir. Ruhsatlar için mevcut değerleme modelleri kullanılmasına rağmen eksik kalan riskler hesaplanarak, gerçek değer tespiti yapılabilmesi için değerleme modeli geliştirilmiş olup literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Risk beklenti katsayısı değerleme modeli ile, mermer arama ve işletme ruhsatlarının risklerin hesaplanarak çıkartıldığı gerçek değerinin tespit edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Marble mining is a costly investment in the process of exploration and operation and carries significant commercial risks. The aim of this study was to investigate the value of marble exploration and operating licenses in a correct way and to use them as collateral. It has been envisaged that financial resources and loans can be obtained for a license that is valued by banks, credit and support institutions and whose risks are determined and reported according to international standards. Procedures have been developed in order to use the rights that can be taken as mortgages by the laws and which can be foreclosed, as officially as credit guarantee, with the necessary investigations and researches. Valuation models that can be used to determine the value of marble exploration and operation licenses are examined. Although the existing valuation models are used for the licenses, the valuation model has been developed for the purpose of real value determination by calculating the missing risks and it is aimed to bring into the literature. With the risk expectancy coefficient valuation model, it has been seen that the actual value of the marble exploration and operation licenses can be calculated by calculating the risks.